mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > A Ty - jakim jesteś kierowcą?

A Ty - jakim jesteś kierowcą?

W naszym prawie 40-milionowym kraju, ponad 20 milionów mieszkańców posiada prawo jazdy. Psychologowie przyjrzeli się kierowcom i zdarzeniom drogowym, w których oni uczestniczą, nie tylko pod względem błędów w technice i taktyce jazdy. Przeanalizowali bowiem kierowców pod kątem zachowań, które kierują nimi podczas jazdy.

A Ty - jakim jesteś kierowcą?
Psychologowie wyodrębnili pięć typów kierowców. Warto zastanowić się, do którego typu kierowców się zaliczamy i czy jesteśmy kierowcą najbardziej pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowca z syndromem Mad Max – nie ma bardziej dominującego, pewnego i zapatrzonego w siebie kierowcy. Swoim zachowaniem chce podporządkować innych kierowców. Jego reakcji nie ograniczają przepisy, a swoim postępowaniem wywołuje u innych kierowców gniew, irytację i frustrację. Jeśli na drodze trafi na podobny typ kierowcy, efektem może być mniej lub bardziej kontrolowana agresja.

Kierowca z syndromem wychowawcy – "nauczyciel" za kółkiem. Pouczanie innych uczestników ruchu drogowego jest dla niego sposobem na budowanie swojej wartości. Uważa, że dzięki temu, iż zna i przestrzega zasady, może pouczać innych. "Jestem lepszy, Tobie też pokażę jak masz się zachowywać" – taki styl zachowania na drodze może wywołać u innych uczestników nieufność i agresję.     
      
Kierowca z syndromem słodkiej idiotki – typ kierowcy mocno skoncentrowany na sobie. Interesuje go jego własny interes. Na drodze nie zauważa innych uczestników, wymusza na innych zachowania, które poprawiają jego drogową sytuację.
    
Sam natomiast nie jest skłonny do społecznych zachowań np. wpuszczenia, przepuszczenia innego uczestnika ruchu. - Kierowców mających do czynienia z osobami tego typu, frustrują takie zachowania, w konsekwencji z nieufnością podchodzą do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że kultura wymaga wzajemności, a ten kierowca wykorzystuje innych - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Kierowca odreagowujący lęki – wśród kierowców są tacy, którzy nie potrafią na drodze zachowywać się neutralnie. Ich styl jazdy jest albo agresywny albo defensywny. Reakcje na drodze są trudne do przewidzenia. Często ich reakcjami rządzi chęć poczucia społecznej akceptacji swoich zachowań. Na drodze mogą się zachowywać wbrew przepisom, ponieważ ich pewność siebie jest słabsza, a odważne zachowania innych kierowców mogą spowodować wycofanie. Kierowcy ci, wywołują nieufność i lekceważenie. Są traktowani z góry i często padają ofiarami drogowej agresji oraz wymuszania na nich nieprawidłowych zachowań.

Kierowca asertywny – kierowca, którego można określić mianem dojrzałego. Doskonale porusza się na drodze, dąży do określonego celu. Nie poddaje się emocjom. Na drodze zachowuje się życzliwie - zauważa innych uczestników ruchu drogowego, wyzwala pozytywne emocje oraz świeci przykładem i życzliwością. Czy łatwo znaleźć idealnego kierowcę? Jeśli rozejrzymy się dookoła będziemy wiedzieli ilu takich jest.     
      
Jazda samochodem to nie tylko znajomość przepisów i technika jazdy. Na poprawę bezpieczeństwa bardzo duży wpływ ma zachowanie kierowców. Dlatego warto przyjrzeć się, kim jesteśmy za kierownicą.

Podobne wiadomości:

Bezpieczna pozycja kierowcy w samochodzie

auto motor i sport 0000-00-00

Moja żona prowadzi samochód „z nosem na kierownicy”, czy to bezpieczne?

Podsterowność – uciekający przód

Podsterowność – uciekający przód

Bezpieczna jazda 2015-12-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.