mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > A czy Ty umiesz bezpiecznie wyprzedzać?

A czy Ty umiesz bezpiecznie wyprzedzać?

Wyprzedzanie to jeden z najczęściej wykonywanych manewrów na drodze. Niestety należy do najniebezpieczniejszych i często źle wykonywany może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, włącznie z wypadkiem.

A czy Ty umiesz bezpiecznie wyprzedzać?
Podczas tegorocznego długiego sierpniowego weekendu doszło do 348 wypadków drogowych, w których 32 osoby zginęły, a 441 zostało rannych. Choć to mniej niż przed rokiem, to jednak wciąż sporo. Policjanci, jako przyczynę wypadków drogowych, najczęściej wymieniają zbyt szybką jazdę oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

Wyprzedzanie, czyli zgodnie z definicją przejeżdżanie obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku, w naszych realiach najczęściej związane jest z chwilową zmianą pasa ruchu na pas o przeciwnym kierunku. I to właśnie ta zmiana pasa ruchu i chwilowa jazda "pod prąd" może powodować niebezpieczne sytuacje.

Dlatego trenerzy Szkoły Jazdy Renault opracowali dekalog prawidłowego wyprzedzania. Dziesięć poniższych punktów, o ile będziemy się do nich stosować, powinny nam zapewnić bezpieczeństwo podczas każdego manewru wyprzedzania:

1. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma odpowiednią widoczność i dość miejsca, by wykonać ten manewr bez utrudnienia komukolwiek ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się, czy kierowca jadący przed nim na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Musi także upewnić się, czy kierujący jadący za nim już nie rozpoczął manewru wyprzedzania.

3. Kierujący pojazdem jest zobowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu z wyjątkiem wyprzedzania pojazdu szynowego, który może być wyprzedzany tylko z prawej strony.

4. Należy bezwzględnie pamiętać o zakazie wyprzedzania przed wzniesieniem oraz na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym, gdyż kierowca nie ma wtedy dostatecznej widoczności drogi.

5. Wyprzedzając w nocy, w celu uniknięcia oślepienia jadących z naprzeciwka, nie należy zmieniać światła mijania na światła drogowe.

6. Kierujący pojazdem powinien przed wyprzedzaniem zachować szczególną ostrożność,
a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego, kolumny pieszych, odstęp nie może być mniejszy niż 1 metr.

7. Na ulicy dwukierunkowej pojazd szynowy wolno wyprzedzać tylko z prawej strony (chyba że położenie torów jest inne). Na jezdni jednokierunkowej pojazd szynowy można wyprzedzać z prawej lub lewej strony.

8. Nie wolno wyprzedzać przed oraz na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu oraz przejazdach dla rowerzystów (z wyjątkiem gdzie ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny) a także na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

9. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym nie wolno zwiększyć prędkości w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim.

10. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Tematy w artykule: jazda samochodem jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Bezpieczna jazda 2016-02-16

Podsterowność – uciekający przód

Podsterowność – uciekający przód

Bezpieczna jazda 2015-12-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?