mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > A jednak bez sików

A jednak bez sików

Kwestia ekologii wydaje się być od dłuższego już czasu głównym motorem napędowym zmian, jakie zachodzą w szeroko pojętym przemyśle motoryzacyjnym. Nie ominęło to i segmentu pojazdów ciężarowych oraz dostawczych, który notabene ma zdecydowanie większy wpływ na nasze środowisko naturalne.

A jednak bez sików

Od dawna w przemyśle pojazdów użytkowych trwa nader ożywiona dyskusja, która z technologii umożliwiających spełnienie bardziej rygorystycznych norm czystości spalin – Euro 4 i Euro 5 – jest lepsza: czy należy postawić na recyrkulację spalin EGR, czy też trafniejszym wyborem okazuje się technologia selektywnej redukcji katalitycznej SCR, wymagająca jednak zastosowania mocznika.

Zdania były i są tu podzielone, a każda z walczących stron – z jednej Mercedes-Benz, DAF, Renault Trucks, IVECO i po części Volvo, z drugiej MAN i Scania – przedstawia ważkie argumenty przemawiające za proponowanym przez nią rozwiązaniem. Przy czym wady SCR okazują się zazwyczaj być zaletami EGR i na odwrót. Nie wdając się w te dysputy, czasami przypominające rozważania o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi, trzeba stwierdzić, że na początku września zwolennicy EGR dostali do ręki niesamowity argument. Otóż niemożliwe stało się wtedy faktem, ponieważ Scania, jako pierwszy z producentów, wprowadziła na rynek silniki diesla spełniające normę Euro 5 bez potrzeby stosowania dodatku w postaci mocznika (AdBlue), czyli bez technologii SCR... czytaj więcej >>>

 

Komentuj:

~adam 2007-11-11

gratuluję wiedzy... Jak ktoś nie ma pojęcia co to jest mocznik to lepiej niech nic nie pisze. Ja wiem że to podobnie brzmi , ale to taka różnica jak między piciem w szczawnicy i szczaniem w piwnicy.

~truckfan 2007-09-30

tytul moze i beznadziejny,ae technika w pojazdach uzytkowych wywiera na mnie wieksze wrazenie niz w autach osobowych.

~monza 2007-09-28

Co za beznadziejny TYTUŁ!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.