mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > A paliwa nadal tanieją

A paliwa nadal tanieją

Na światowych giełdach od dwóch tygodni ropa naftowa porusza się w granicach 75-80 dolarów za baryłkę. Systematycznie taniały też paliwa na międzynarodowych giełdach paliwowych, to sprawiło, że ceny obniżyły też krajowe rafinerie, skutkiem czego są kolejne już obniżki średnich cen paliw na polskich stacjach benzynowych.

A paliwa nadal tanieją
Wg stałych notowań cen paliw na polskich stacjach, jakie regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w minionym tygodniu spadła przeciętna ogólnopolska cena benzyny bezołowiowej 95 - z 4,31 zł/l w ubiegłym tygodniu do 4,29 zł/l dziś. Litr oleju napędowego przeciętnie wyceniany jest na 3,79 zł/l, co oznacza spadek o 5 gr. w stosunku do ubiegłego poniedziałku. Na niezmienionym poziomie pozostała w ostatnich dniach średnia cena autogazu – 2,09 zł/l.

Na poszczególnych stacjach paliw w kraju rozpiętość cen jest znaczna. Wśród monitorowanych stacji najtaniej można było zatankować popularną benzynę w cenie 3,99 zł, a najdrożej po 4,69 zł. W przypadku diesla przedział wynosił 3,55-4,02 zł za litr. Dla LPG rozpiętość cen wynosiła niespełna 30 groszy: od 1,94 do 2,23 zł za litr.

Średnio najdrożej benzynę tankowali mieszkańcy Opola i woj. opolskiego, w cenie 4,42 zł za litr, województwem z najwyższą ceną diesla okazało się w tym tygodniu lubuskie, gdzie średnio trzeba było wydać 3,89 zł za litr. Najtaniej, tradycyjnie już, z najmniejszym wydatkiem za napełnienie baku muszą liczyć się mieszkańcy województwa śląskiego. W tym tygodniu średnia cena litra benzyny 95 wynosiła tam 4,16 zł, olej napędowy kosztował na Górnym Śląsku zaledwie 3,74 zł/l.

Po spadkach, obecnie średnie ceny na polskich stacjach wróciły do poziomu z początku listopada, co więcej w przypadku oleju napędowego jego cena jest identyczna jak przed rokiem, benzyna jest natomiast o blisko 50 groszy na litrze droższa, niż na początku grudnia 2008 r.

Aktualnie ceny paliw w Polsce są niższe, niż w sąsiadująch z nami państwach UE. Za 100 zł polscy kierowcy wleją do baku nieco ponad 23 litry benzyny i 26,4 l. oleju napędowego. Za taką sumę w Niemczech zatankujemy zaledwie 18,7 l. benzyny i 22 litry oleju napędowego. W Czechach 100 zł wystarczy na zakup 22 l. benzyny i 23,6 l. diesla. W poszukiwaniu tańszego paliwa do silników benzynowych możemy udać się na Łotwę, gdzie litr paliwa kosztuje w przeliczeniu na złotówki przeciętnie 4,84 zł.

Podobne wiadomości:

Spokojnie na stacjach tankowania

auto motor i sport 0000-00-00

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~rafamiga 2009-12-01

Chyba miało być, że na Łotwie za litr paliwa zapłacimy 3,84 zł albo słowo "tańsze" rozumiecie, delikatnie pisząc, nieprawidłowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando