mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Absolwent w motoryzacji

Absolwent w motoryzacji

Przemysł motoryzacyjny w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Rok 2006 był rekordowym zarówno pod względem produkcji samochodów jak i wartości eksportu. Rośnie również zatrudnienie. Niestety z miesiąca na miesiąc, producenci odczuwają coraz większe problemy z pozyskaniem nowych pracowników odpowiednio przygotowanych do pracy w tym sektorze. Problem jest też obecny system szkolnictwa, który rzadko odpowiada potrzebom rynku pracy.

Absolwent w motoryzacji

Doświadczenia Polskiej Izby Motoryzacji oraz jej członków wskazują, że kształconych jest zbyt mała liczba absolwentów technicznych, z których większość trzeba po rozpoczęciu pracy, dodatkowo szkolić.

PIM  przygotowuje projekt pod roboczym tytułem Absolwent w motoryzacji. Inspiracją do tego działania jest projekt funkcjonujący już w Czechach, który jest realizowany przed czeski odpowiednik Izby, czyli SAP (AIA). Tym projekcie uruchomionym w październiku 2006 r., noszącym nazwę IQ Auto uczestniczą  producenci (np. Skoda Auto, Edscha, Autopal, Barum, TRW), szkoły wyższe (np. Brna i Pardubic), szkoły średnie i urzędy pracy. Projekt ma umożliwić lepsze profilowanie absolwentów czeskich szkół średnich i wyższych, co umożliwi ich lepszy start w branży motoryzacyjnej.

Celem działań PIM jest skorzystanie z tych rozwiązań, dostosowując je do polskich warunków. „Mamy nadzieję, stworzyć podobny projekt tworzący „sieć” współpracujących szkół oraz firm motoryzacyjnych. Mamy nadzieję, że przygotowany ogólnopolski projekt umożliwi lepsze przygotowanie Państwa potencjalnych pracowników” – mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

W grudniu 2006 r. PIM przeprowadził wśród producentów motoryzacyjnych sondę, dotyczącą problemów w zatrudnianiu absolwentów szkół średnich i wyższych. Z otrzymanych ankiet wynika m. in., że firmy produkcyjne chętnie podejmą współpracę w zakresie praktycznego podnoszenia kwalifikacji studentów i uczniów szkół średnich.

Uczestnicy zaproponowali stworzenie internetowej bazy praktyk studenckich. Polska Izba Motoryzacji w przygotuje obecnie taki „portal”, gdzie baza praktyk będzie dostępna dla zainteresowanych firm oraz uczelni i szkół. Każdy zakład  produkcyjny, będzie mógł zamieścić zapotrzebowanie na określonego studenta, wraz podaniem charakteru praktyki i czasu jej trwania. 

W swoich założeniach projekt Absolwent w motoryzacji ma stać się wieloletnim projektem. Powinien zostać uruchomiony w raz rokiem akademickim 2008/9. Skuteczność „Absolwenta” uzależniona jest jednak od faktu, czy i kiedy uda się pozyskać na niego fundusze unijne.

Przeczytaj także:

Konferencja przemysłu motoryzacyjnego - AutoEvent 2007 (2007-04-04)

Rekordowy eksport motoryzacji w 2006 r.! (2007-03-30)

Katowicka SSE przyciągnie absolwentów (2006-09-13)

Słowacy chcą rąk do pracy (2006-09-11)

Nadal rośnie zatrudnienie w motoryzacji (2006-07-21)

 

 

 

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Zimą noc zapada szybko, a dzień jest bardzo krótki. Jak zadbać o możliwie najlepszą widoczność za kierownicą?