mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Aby było bezpieczniej!

Aby było bezpieczniej!

Wakacyjne, choć nie tylko, wojaże samochodem mogą wiązać się z wieloma różnymi i nieprzewidzianymi sytuacjami. Tymi banalnymi, ale i takimi, które mogą mieć dość poważne skutki. Dopóki nie dotyczą one nas samych, dopóty nie przywiązujemy do nich większej wagi. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, by wiedzieć, jak się zachować podczas najbardziej typowych zdarzeń drogowych.

Aby było bezpieczniej!
Kolizja a wypadek
Statystyki wypadków w letnich miesiącach często są niestety zatrważające. Chęć szybkiego dostania się do celu naszego wakacyjnego wyjazdu, naginanie przepisów ruchu drogowego, jazda pod wpływem alkoholu czy nawet zwykłe zmęczenie spowodowane długą jazdą to najczęstsze powody wystąpienia kolizji bądź wypadku drogowego.

Z tym pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy nie ma poszkodowanych osób i nie nastąpiła znaczna szkoda materialna, jeśli są ranni lub zabici, wówczas mówimy o wypadku drogowym. W przypadku kolizji nie ma konieczności wzywania policji. Wystarczy spisać oświadczenie (warto mieć w aucie odpowiedni blankiet), gdzie poza opisem zdarzenia znajdą się dokładne dane obu stron wraz z jednoznacznym wskazaniem sprawcy kolizji. Następnie z takim oświadczeniem zgłaszamy się do swojego ubezpieczyciela. Jeśli doszło do kolizji, pamiętajmy, by niezwłocznie usunąć z jezdni pojazdy biorące w niej udział.

Jeśli jednak okoliczności zdarzenia budzą wątpliwości, niezbędne będzie wezwanie policji. Podobnie, gdy doszło do wypadku z ofiarami. Wówczas nie wolno ruszać aut, a jedynie zabezpieczyć i oznakować miejsce wypadku, by ostrzec innych nadjeżdżających kierowców. Jeśli to możliwe to włączamy światła awaryjne, a także ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy mniej więcej w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości 30-50 m od pojazdów.

Funkcjonariusze określają winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, kierują oni wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu grodzkiego właściwego dla terenu, na którym zaistniała kolizja.

Kontrola drogowa
Bez względu na to, czy popełniliśmy jakieś wykroczenie drogowe, czy też jedziemy zgodnie z przepisami, może się zdarzyć, iż zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej. Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, gdzie nie utrudnia to ruchu i nie zagraża jego bezpieczeństwu. W celu dojazdu do wyznaczonego miejsca, policjant może wydać kontrolowanemu uczestnikowi ruchu polecenie jazdy za pojazdem policyjnym.

W przypadku wydania przez policjanta sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący. Na polecenie kontrolującego kierowca powinien wyłączyć silnik oraz włączyć światła awaryjne. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Ponadto, policjant nieumundurowany powinien okazać swoją legitymację służbową bez wezwania, zaś umundurowany tylko na nasze żądanie. Procedura ta może zostać pominięta, gdy zostaliśmy zatrzymani w wyniku pościgu, bądź zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. W takim przypadku policjant może nam nakazać stanąć w rozkroku, oprzeć ręce o samochód, a nawet położyć się na ziemi.

Jeśli z jakichś względów policja zatrzymuje któryś z naszych dokumentów, pamiętajmy, iż powinniśmy otrzymać stosowne pokwitowanie.

Jeśli masz podejrzenia, że osoba zatrzymująca cię do kontroli nie jest policjantem, lecz kimś przebranym za policjanta, to w takiej sytuacji należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki policji albo do miejsca, gdzie można spotkać inne osoby (stacja paliw, przydrożny bar, zajazd itp.) i zadzwonić pod numer alarmowy policji.

Mandaty karne
Kontrola drogowa bardzo często jest następstwem jakiegoś wykroczenia i pociąga za sobą mandat karny. Obecnie policja nakłada grzywny tylko w postaci mandatu kredytowego (nie pobierana jest gotówka), chyba że nie mamy stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Mandat zostanie nałożony tylko, jeśli wyrazimy zgodę na jego przyjęcie. Policjant powinien nas poinformować o przysługującym nam prawie do odmowy jego przyjęcie, a także o liczbie punktów karnych, jakie wiążą się z popełnionym wykroczeniem. Informacja o punktach powinna również znaleźć się na wypisanym mandacie.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, który orzeka, czy rację miał policjant, czy też osoba, która odmówiła przyjęci mandatu.

Awaria
Choć byśmy nie wiadomo jak przygotowali nasze auto do podróży, może się zdarzyć, iż z różnych przyczyn odmówi nam ono posłuszeństwa. Nasze postępowanie w pierwszym etapie powinno być niemal identyczne, jakby doszło do kolizji drogowej. A więc staramy się, pamiętając o naszym i innych bezpieczeństwie, albo usunąć nasz pojazd z drogi, albo zabezpieczyć i oznaczyć go, tak by był widoczny z odpowiedniej odległości przez innych uczestników ruchu.

Następnie, w zależności od przyczyny zatrzymania, postępujemy dalej. Albo we własnym zakresie staramy się usunąć tę przyczynę, bądź wzywamy odpowiednią pomoc drogową. Ważne, by przed dłuższą podróżą przygotować się na takie zdarzenie. Komplet kluczy, zestaw do wymiany koła, zapasowe żarówki czy wreszcie sprawne koło zapasowe to minimum, które powinniśmy posiadać w naszym aucie.

Aby bezpiecznie dojechać do celu naszej podróży, należy stosować się do kilku najważniejszych zaleceń. Nie wolno siadać za kierownicą, gdy jesteśmy zmęczeni lub niewyspani, albo gdy źle się czujemy. A już absolutnie po wypiciu alkoholu. Zawsze należy stosować się do znaków drogowych, a w szczególności nie przekraczać dozwolonej prędkości. W różnych sytuacjach najlepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania i szczególnej ostrożności, przede wszystkim wtedy, gdy przejeżdżamy przez skrzyżowanie, przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów. W podróży staramy się unikać postojów na odosobnionych pustych parkingach, zwłaszcza po zmroku. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie innych podróżnych. Pasy bezpieczeństwa są niezbędne nie tylko dla kierowcy, czy pasażera na przednim fotelu, ale powinni mieć je zapięte wszyscy podróżujący w naszym aucie. Dziecko do 12 roku życia, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozić należy w foteliku ochronnym lub w innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wzrostowi i wadze dziecka oraz odpowiednim wymaganiom technicznym.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenia na wakacje

auto motor i sport 0000-00-00

Mniej zabitych, więcej pijaków

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~kręty 2009-07-01

Miałem kiedyś assistance w starterze, nawet naprawiali na miejscu, co mnie zawsze zaskakiwało;).

helmut 2009-07-01

@ aaa to oczywiscie takie gdybanie, ze jak jedziesz wolniej, to jedziesz dlużej, jesteś zmęczony i jest większe prawdopodobieństwo wypadku. Nikt ci nie każe jechać bez przerw, jesteś zmęczony zatrzymujesz się, odpoczywasz i jedziesz dalej, a że dojedziesz do mety jakiś czas później, trudno, ale należy to wkalkulować przy planowaniu wyjazdu

~wrang 2009-06-30

a ja żeby było bezpieczniej wyposażyłem się assistance, od Startera, w Billi rozdawali za zrobienie zakupów powyżej 200 zł :)

aaa 2009-06-30

Można też zdjąć ubranie, ale nie wiem czy w przypadku innym niż pań autostopowiczek doprowadzi to do szybszego dojechania na miejsce. A im dłużej jedziemy, tym większe prawdopodobieństwo wypadku. W związku z tym im wolniej jedziemy.....

~herman 2009-06-30

i kapelusz zdjac nalezy tez

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.