mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Akademia Trucknology

Akademia Trucknology

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, od listopada 2003 r. firma MAN - STAR TRUCKS uruchomiła w ramach platformy szkoleniowej o nazwie Akademia Trucknology, jednodniowe szkolenia pod tytułem "Jazda ekonomiczna", przeznaczone głównie dla kierowców pojazdów MAN TGA.

Instruktor prowadzący szkolenie przedstawia w czasie seminarium teoretycznego charakterystyczne cechy nowoczesnych silników wysokoprężnych oraz wynikający z nich najbardziej efektywny styl jazdy, sposób pokonywania wzniesień. Zwraca jednocześnie uwagę na takie aspekty jak znajomość trasy czy umiejętność przewidywania sytuacji drogowej. Szkoleni kierowcy mają również możliwość szczegółowego zapoznania się z obsługą zamontowanych w TGA nowoczesnych urządzeń, których umiejętne wykorzystywanie może mieć znaczący wpływ na ograniczenie ilości zużycia paliwa.

Jednak najistotniejszym elementem szkolenia „Jazda ekonomiczna” jest możliwość wykonania przez każdego z uczestników dwóch porównawczych przejazdów odcinka testowego w pełni załadowanym zestawem drogowym złożonym z ciągnika siodłowego TGA i naczepy. Precyzyjny pomiar zużytego oleju napędowego pozwala doświadczalnie potwierdzić, że podczas drugiego przejazdu – z uwzględnieniem aspektów omawianych w trakcie seminarium teoretycznego, zużycie paliwa spada średnio o ok. 10%. Wynikające z tego faktu efekt ekonomiczny nietrudno policzyć. Niebagatelne znaczenie ma tu również fakt, że właściwy styl jazdy samochodem ciężarowym oraz umiejętność prawidłowej obsługi, wydłuża żywotność wielu podstawowych zespołów pojazdu.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci - dzięki wytężonej pracy konstruktorów i producentów  pojazdów ciężarowych, średnia prędkość przewozów w transporcie drogowym wzrosła ponad dwukrotnie, przy jednoczesnym spadku o połowę średniego zużycia paliwa, co znakomicie wpłynęło na poprawę ekonomiki przewozów.
Doskonalenie konstrukcji pojazdów ciężarowych poprzez wyposażanie ich w coraz to nowsze systemy (BrakeMatic, EBS, EDC, Tempomat itp.), poprawiające bezpieczeństwo jazdy i ułatwiające pracę obsługi, wymaga od kierowców ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Doświadczenia zebrane w trakcie pierwszych szkoleń „Jazda ekonomiczna” pozwalają stwierdzić, że spotkały się one z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony właścicieli firm transportowych, jak również samych kierowców. Utwierdza nas to w przekonaniu o konieczności kontynuowania tego przedsięwzięcia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!