mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Akcja "Bezpieczne ferie" trwa

Akcja "Bezpieczne ferie" trwa

Jesteśmy mniej więcej na półmetku ferii zimowych, podczas których nasze pociechy bardzo często udają się na zimowy wypoczynek. Przypominamy, że istnieje możliwość, aby zawczasu dokonać kontroli autokaru, którym będą podróżować dzieci.

Akcja
W czasie trwania tegorocznych ferii zimowych, w ramach akcji "Bezpieczny autokar", inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ponownie przeprowadzają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczą stałe punkty kontroli, na które autokar będzie mógł podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych. Inspektorzy będą sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy.

Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu można skontaktować się telefonicznie lub drogą mailową z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Porównując wyniki kontroli wszystkich autokarów turystycznych w 2009 i 2010 roku można stwierdzić, że w ubiegłym roku zmniejszyła się liczba stwierdzonych przez inspektorów naruszeń. W 2010 roku znacznie spadła liczba mandatów karnych nałożonych na kierowców (z 16% do 12%), zaś prawie o procent zmniejszyła się liczba wydanych decyzji administracyjnych na przewoźników. Dowodów rejestracyjnych zatrzymano o 0,5% mniej niż w 2009 r. W zdecydowanej większości przypadków usterki w stanie technicznym pojazdów nie były poważne.

W czasie ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali 1.310 autokarów przewożących dzieci oraz ukarali około 130 kierowców mandatami karnymi. Zatrzymano około 100 dowodów rejestracyjnych pojazdów. Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego w stanie po spożyciu alkoholu.

Prowadzona od prawie ośmiu lat akcja "Bezpieczny autokar" przyczynia się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży tym środkiem transportu. Obserwujemy wzrost świadomości kierowców i przewoźników, którzy w coraz większym stopniu przestrzegają obowiązujących przepisów transportowych i dbają o to, aby tabor był sprawny.

Kontrole wszystkich autokarów turystycznych przeprowadzone w 2010 r. przez wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego (cały kraj):
Kontrole w okresie 01.01.2010-31.12.2010
Autokary
Liczba skontrolowanych pojazdów
25.439
przewoźnicy krajowi
21.341
przewoźnicy zagraniczni
4.098
Liczba wydanych decyzji o nałożeniu kary na przewoźników
2513
przewoźnicy krajowi1743
przewoźnicy zagraniczni77
Liczba nałożonych mandatów na kierowców
3046
przewoźnicy krajowi2134
przewoźnicy zagraniczni912
Liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych
2079
przewoźnicy krajowi1996
przewoźnicy zagraniczni83

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.