mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Akcja "Znicz" rozpoczęta

Akcja "Znicz" rozpoczęta

Choć oficjalnie tegoroczna edycja policyjnej akcji "Znicz" rusza w sobotę, to jednak większe natężenie stróżów prawa, szczególnie w okolicach cmentarzy, można już zaobserwować od kilku dni.

Akcja

Do tego należy pamiętać o niebezpieczeństwie związanym ze zmienną jesienną pogodą. Choć w ostatnich kilku dniach możemy cieszyć się z uroków "złotej polskiej jesieni", to jednak pamiętajmy o szybciej zapadającym zmroku, o możliwych przygruntowych przymrozkach, deszczach lub nawet małych mżawkach oraz o leżących na drogach liściach. Wszystko to może wpłynąć na zwiększenie, przy dużym natężeniu ruchu samochodów, niebezpieczeństwa wypadków.
 
Miejmy nadzieję, iż tegoroczny bilans wypadków drogowych, nie będzie gorszy od zeszłorocznego. Rok 2004 był najlepszy pod tym względem od początku przeprowadzania akcji "Znicz". Doszło do 227 wypadków, w których zginęło 37 osób, a 326 zostało rannych. Najtragiczniejszym był rok 1996. Wówczas w 499 kolizjach drogowych zginęło zginęło aż 66 osób, a 527 zostało rannych. O ile do wypadków dochodzi głównie z winy kierowców (ponad 80% wypadków), to jednak aż dwie trzecie ofiar śmiertelnych stanowią piesi.
 
Według zapowiedzi policjantów z Komendy Głównej Policji w tych dniach na żadną pobłażliwość nie mogą liczyć kierowcy łamiący przepisy, szczególnie jadący z nadmierną prędkością i brawurą. Dość wnikliwie sprawdzane będzie także korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach oraz używanie świateł (od 1 października na naszych drogach istnieje obowiązek jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami). No i oczywiście, jak przy okazji każdych świąt, sprawdzany będzie także stan trzeźwości.
 
Ułatwieniem dla kierujących ma być także czasowe ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych. 31 października (w poniedziałek) zakaz będzie dotyczył godzin od 18 do 22, zaś 1 listopada od 7 rano do 22 wieczorem.

Czytaj także:

Zakaz jazdy w wolne dni (2005-10-25)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.