mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Akcja "Znicz" rozpoczęta

Akcja "Znicz" rozpoczęta

Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych wypada w środę. Wolny od pracy dzień w środku tygodnia, to dla wielu okazja do przedłużenia weekendu. Dlatego policjanci spodziewają się większego natężenia ruchu na polskich drogach już w piątek. Radzimy, co zrobić, by wyjazd do miejsc pochówku bliskich był bezpieczny.

Akcja

Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny samochodu - zbadać stan ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego. A przed podróżą dobrze wypocząć.

Jesienna aura bywa kapryśna. Nad ranem pojawiają się mgły, mżawki, deszcz. Drogi mogą być śliskie. Sprzyjają temu także liście, które o tej porze roku opadają na drogę. Mokre są niemal tak śliskie, jak lód. Dostosować więc należy prędkość do warunków na drodze. Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.

W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie jeździmy do pracy została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.

Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu siadają "za kółko". Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących.

Jak co roku, w miejscach gdzie będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego. Stosujmy się do ich poleceń. Gdy nie będziemy wiedzieć gdzie zaparkować lub którędy dojechać, zapytajmy policjantów. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

W ubiegłym roku podczas akcji "Znicz" (31.10-01.11) policjanci zanotowali 226 wypadków w których zginęło na miejscu zdarzenia 28 osób, a 313 zostało rannych.

Jednocześnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, iż ze względu na akcję „Znicz” na terenie całego kraju zostanie wprowadzone całkowity zakaz poruszania się samochodów ciężarowych w dniach: 31 października w godzinach 18.00 - 22.00 oraz 1 listopada w godzinach 7.00 – 22.00.

Czytaj także:

Nowe, skuteczne pomiary prędkości 2006-10-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando