mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Akcyza w dół - pytania w górę

Akcyza w dół - pytania w górę

Wczoraj po południu Ministerstwo Finansów wydało komunikat o decyzji ministra w sprawie obniżki stawki podatku akcyzowego na benzyny.

Akcyza w dół - pytania w górę

Jak czytamy w dokumencie: "...Minister Finansów podjął decyzję o czasowym obniżeniu od połowy września podatku akcyzowego od benzyny silnikowej o 25 gr. na litrze. Decyzja ta podyktowana jest wysokimi cenami paliw na rynkach światowych." Warto dodać, że określony został także czas zakończenia tej "akcji promocyjnej" MF - ma być ona skuteczna do końca grudnia.

Taka reakcja została spowodowana rosnącymi cenami paliw na globalnych rynkach, gdzie zaopatrują się krajowi producenci oraz w związku z coraz liczniejszymi apelami o obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe ze strony rożnych środowisk. Od razu jednak nasuwa się pytanie czy nie jest to element gry politycznej przed zbliżającymi się za 19 dni wyborami parlamentarnymi.

Jest także pytanie, czy ta obniżka nie uszczupli zbyt wpływów budżetowych, które przejdą w spadku na nową władzę, co wymusi na niej z kolei szukanie innych źródeł na rekompensatę takiej sytuacji dla budżetu państwa. W takiej sytuacji najłatwiej byłoby oczywiście ponowne wprowadzenie wyższej akcyzy, co podniosłoby także podstawę do naliczania podatku VAT.

Inną kwestią jest faktyczny efekt, jaki ta obniżka będzie miała dla użytkowników - kiedy ceny paliw faktycznie spadną na stacjach i czy będzie to obniżka o sugerowane przez MF 30 gr. na litrze. Zazwyczaj w takich sytuacjach dystrybutorzy z opieszałością reagują z obniżką, tłumacząc się koniecznością wyprzedania zapasów drożej kupionych paliw.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.