mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Aktywny układ kierowniczy w ciężarówkach Volvo

Aktywny układ kierowniczy w ciężarówkach Volvo

Volvo Trucks przedstawiło nowoczesne rozwiązanie technologiczne, którym jest Aktywny Układ Kierowniczy (Volvo Dynamic Steering). Ta technologia to połączenie hydraulicznego układu wspomagania z silnikiem elektrycznym sterowanym elektronicznie.

Aktywny układ kierowniczy w ciężarówkach Volvo

Volvo podkreśla, że najważniejszą częścią VDS jest silnik sterowany elektronicznie, który jest sprzężony z wałem kierownicy. Silnik rozwija maksymalny moment obrotowy 25 Nm i współpracuje z układem hydraulicznym.

"Zadaniem silnika elektrycznego jest zapewnianie właściwych reakcji na kole kierownicy w każdej sytuacji. Na przykład, gdy układ, za pośrednictwem czujników, wykryje zamiar kierowcy jazdy na wprost, automatycznie eliminuje jakiekolwiek zakłócenia zwrotne na kole kierownicy, pochodzące od nierówności drogi.

Przy małej prędkości jazdy silnik elektryczny wzmacnia efekt wspomagania, dzięki czemu kierowanie samochodem ciężarowym staje się wyjątkowo łatwe. Nawet mocno obciążonym pojazdem budowlanym, poruszającym się w trudnym terenie, można kierować bez najmniejszego wysiłku. Kierowcy, którzy testowali ten układ w fazie projektowej, byli pod ogromnym wrażeniem."
wyjaśnił Gustav Neander, menedżer projektu ds. Volvo Dynamic Steering.

Podczas jazdy z małymi prędkościami elektryczny silnik ma zastępować mięśnie kierowcy. Nowy układ kierowniczy tłumi również wszelkiego rodzaju wstrząsy jakie pojawiają się podczas jazdy. Podczas jazdy na wprost kierowca nie musi dokonywać korekt w momencie np. działania bocznego wiatru.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo Trucks Volvo FH

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Aktualności 2017-06-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.