mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Alfa Romeo - pożądana marka

Alfa Romeo - pożądana marka

Chyba jeszcze nigdy w swej stuletniej historii marka Alfa Romeo nie cieszyła się aż tak wielkim zainteresowaniem. I nie chodzi tu o sprzedaż aut tej włoskiej marki, a o możliwość zmiany jej właściciela.

Alfa Romeo - pożądana marka
Od pewnego czasu z różnych anonimowych źródeł dochodzą bowiem głosy, iż z chęcią w skład swojej grupy Alfę Romeo włączyłby Volkswagen. Największy europejski koncern samochodowy koncentruje swoje działania, by stać się numerem 1 na świecie. W realizacji tego celu ważną cegiełką mogłoby stać się właśnie nabycie włoskiej marki o sportowych genach.

Co jednak na to Fiat, będący właścicielem Alfy Romeo od 1986 roku? Ostatnia wypowiedź rzecznika marki włoskiego koncernu teoretycznie wydaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości. Fiat nie zamierza pozbywać się Alfy i skupia się na realizacji celów, jakie postawiono w kwietniu br. przed tą marką. A cele te są niezwykle ambitne. Do 2014 roku zwiększyć sprzedaż z obecnych 102 tys. (sprzedaż za 2009 r.) do 500 tys. aut. I choć cele te, wg większości analityków rynkowych, są nierealne (nawet zakładając wprowadzenie Alfy na rynek amerykański i osiągnięcie poziomu 85-tys. sprzedaży do 2014 r.) to pokazują, że władze w Turynie bardzo poważnie traktują Alfę Romeo. Nawet pomimo sporych strat, jakie obecnie przynosi ta marka - szacuje się, iż sięgają one rocznie od 200 do 400 tys. euro na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Według tychże analityków cel 500 tys. sprzedanych aut mógłby zostać osiągnięty, gdyby... Alfa Romeo znalazła się pod rządami Volkswagena.

Zwolenników przejęcia Alfy Romeo wśród władz w Wolfsburgu jest co najmniej kilku. Zalicza się do nich Ferdinand Piech, prezes Volkswagena, a także dwie osoby wcześniej pracujące w tej włoskiej marce - Walter de Silva, do 2000 roku szef projektantów w Alfie oraz Luca De Meo, do lata zeszłego roku dyrektor generalny tej włoskiej marki.

"Włoski" kierunek widać także w innych działaniach Volkswagena poza przejęciem włoskich menadżerów. W skład grupy VW wchodzi już bowiem włoska supersportowa marka Lamborghini, zaś ostatnio niemiecki koncern stał się posiadaczem pakietu 90 proc. akcji Italdesign Giugiaro, jednej z najbardziej renomowanych włoskich firm projektujących auta.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Volkswagen Sharan – szyty na miarę

auto motor i sport 0000-00-00

Wnętrze mieszczące do 7 pasażerów, przeciętne właściwości jezdne, ekonomiczne silniki - to miał poprzednik. Nowy Sharan przekonuje lepszą techniką i przemyślanym wnętrzem.

Komentuj:

~v2o 2010-08-26

NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE blagam nie

~nj 2010-08-26

Dobrze, że to tylko plotki bo Alfa w łapskach VW to byłby koniec świata! A swoją drogą VW sam kiedyś się udławi tym przejmowaniem firm motoryzacyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony.