mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się

Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się

Francusko-japoński alians motoryzacyjny coraz chętniej spogląda w stronę niemieckiego koncernu i wspólnie planują kolejne przedsięwzięcia. Renault-Nissan wspólnie z Daimlerem wybudują nową fabrykę w Meksyku, w której powstawać będą kompaktowe modele Infiniti oraz Mercedesa.

Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się
Dyrektor generalny koncernu Renault-Nissan, Carlos Ghosn, oraz dyrektor generalny Daimlera, Dieter Zetsche, poinformowali, że koncerny osiągnęły porozumienie
w sprawie powołania joint venture, w którym obie strony będą miały po 50% udziałów. Podmiot ten będzie nadzorował budowę i działanie nowych zakładów produkcyjnych w Aguascalientes, w północno-środkowym Meksyku. Nowa fabryka powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zakładów Nissana, a jej docelowe moce produkcyjne wyniosą 300.000 pojazdów rocznie.

Uruchomienie produkcji – początkowo modeli Infiniti – zaplanowano na 2017 rok. Produkcja pod marką Mercedes-Benz ma rozpocząć się w roku 2018. Daimler i Nissan wspólnie poniosą koszty całej inwestycji w Aguascalientes, szacowane mniej więcej na miliard euro.

Do czasu osiągnięcia pełnej wydajności przez zakład, co powinno nastąpić w 2021 roku, firmy stworzą blisko 5700 miejsc pracy.

Ścisła współpraca między markami Infiniti i Mercedes-Benz w każdej fazie powstawania produktu (począwszy od zaawansowanych badań i projektowania, a skończywszy na produkcji) ma zagwarantować, że samochody powstające w ramach tego przedsięwzięcia będą wyraźnie różniły się od siebie pod względem stylistyki i specyfikacji.

Francusko-japońsko-niemiecka współpraca rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku od trzech "projektów filarowych", skoncentrowanych głównie na rynku europejskim. Obecnie wspólne portfolio liczy już 12 dużych projektów, wśród których są poważne przedsięwzięcia realizowane w wielu krajach, od obu Ameryk po Japonię.

Infiniti i Daimler uruchomiły produkcję czterocylindrowych silników benzynowych w Decherd, w stanie Tennessee w USA. Dysponująca wydajnością na poziomie 250.000 sztuk rocznie fabryka silników w Decherd produkuje jednostki napędowe do Mercedesów klasy C i do Infiniti Q50.

Jeszcze w tym roku ruszy sprzedaż opartych na wspólnej platformie samochodów miejskich smart i Twingo nowej generacji. Produkcję Twingo i czteromiejscowego smarta ulokowano w zakładach Renault, w Nowym Mieście w Słowenii, natomiast dwumiejscowy smart będzie produkowany w Hambach, we Francji.

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.