mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się

Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się

Francusko-japoński alians motoryzacyjny coraz chętniej spogląda w stronę niemieckiego koncernu i wspólnie planują kolejne przedsięwzięcia. Renault-Nissan wspólnie z Daimlerem wybudują nową fabrykę w Meksyku, w której powstawać będą kompaktowe modele Infiniti oraz Mercedesa.

Alians Renault-Nissan z Daimlerem zacieśnia się
Dyrektor generalny koncernu Renault-Nissan, Carlos Ghosn, oraz dyrektor generalny Daimlera, Dieter Zetsche, poinformowali, że koncerny osiągnęły porozumienie
w sprawie powołania joint venture, w którym obie strony będą miały po 50% udziałów. Podmiot ten będzie nadzorował budowę i działanie nowych zakładów produkcyjnych w Aguascalientes, w północno-środkowym Meksyku. Nowa fabryka powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zakładów Nissana, a jej docelowe moce produkcyjne wyniosą 300.000 pojazdów rocznie.

Uruchomienie produkcji – początkowo modeli Infiniti – zaplanowano na 2017 rok. Produkcja pod marką Mercedes-Benz ma rozpocząć się w roku 2018. Daimler i Nissan wspólnie poniosą koszty całej inwestycji w Aguascalientes, szacowane mniej więcej na miliard euro.

Do czasu osiągnięcia pełnej wydajności przez zakład, co powinno nastąpić w 2021 roku, firmy stworzą blisko 5700 miejsc pracy.

Ścisła współpraca między markami Infiniti i Mercedes-Benz w każdej fazie powstawania produktu (począwszy od zaawansowanych badań i projektowania, a skończywszy na produkcji) ma zagwarantować, że samochody powstające w ramach tego przedsięwzięcia będą wyraźnie różniły się od siebie pod względem stylistyki i specyfikacji.

Francusko-japońsko-niemiecka współpraca rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku od trzech "projektów filarowych", skoncentrowanych głównie na rynku europejskim. Obecnie wspólne portfolio liczy już 12 dużych projektów, wśród których są poważne przedsięwzięcia realizowane w wielu krajach, od obu Ameryk po Japonię.

Infiniti i Daimler uruchomiły produkcję czterocylindrowych silników benzynowych w Decherd, w stanie Tennessee w USA. Dysponująca wydajnością na poziomie 250.000 sztuk rocznie fabryka silników w Decherd produkuje jednostki napędowe do Mercedesów klasy C i do Infiniti Q50.

Jeszcze w tym roku ruszy sprzedaż opartych na wspólnej platformie samochodów miejskich smart i Twingo nowej generacji. Produkcję Twingo i czteromiejscowego smarta ulokowano w zakładach Renault, w Nowym Mieście w Słowenii, natomiast dwumiejscowy smart będzie produkowany w Hambach, we Francji.

Podobne wiadomości:

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.