mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ambitne plany Chińczyków

Ambitne plany Chińczyków

Chiński koncern motoryzacyjny Shanghai Automotive Industry Corp., lokalny partner GM oraz VW, zamierza do 2020 roku stać się jednym z sześciu czołowych producentów samochodowych.

Oznacza to, że Shanghai Auto, które obecnie można zaliczyć co najwyżej do średniaków w skali światowej, musiałby zdetronizować wiele koncernów o ugruntowanej pozycji, a także, jak w przypadku Hyundaia, te koncerny, które także mają ochotę zaatakować czołowe pozycje. W 2003 roku chińska firma nie znalazła się nawet w czołowej dziesiątce, liczba sprzedanych aut wyniosła 782 tys. egzemplarzy, podczas gdy lider GM odnotował sprzedaż w wysokości 4,7 mln aut w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

Shanghai Auto pod swoją marką sprzedaje obecnie tylko minibusy oraz inne pojazdy użytkowe. Większość produkcji to modele GM oraz VW, z którymi to firmami utworzone są spółki joint-venture. Aby zrealizować ambitne plany chińska firma będzie musiała rozwinąć produkcję aut osobowych pod swoją marką oraz znaleźć odpowiednie lokalizacje dla swoich zagranicznych inwestycji.

Jedną z pierwszych zagranicznych inwestycji był zakup części udziałów w południowokoreańskiej firmie Ssangyong Motor Co. za około 500 mln USD.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross