mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Amerykanie lądują pod Oławą

Amerykanie lądują pod Oławą

Amerykański koncern motoryzacyjny American Axle Manufacturing planuje zainwestować 50 mln USD w Stanowicach pod Oławą. Na terenie byłego lotniska zamierza wybudować zakład w którym zatrudni co najmniej 250 osób.

American Axle & Manufacturing (AAM) szukał lokalizacji dla fabryki świec i części do silników także na Litwie. Ostatecznie jednak zdecydował że fabryka podzespołów samochodowych powstanie na terenie Wałbrzyskiej SSE. Będzie to pierwsza placówka motoryzacyjnego giganta w Polsce. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po włączeniu odpowiednich gruntów do Wałbrzyskiej SSE. Decyzja powinna zapaść z początkiem roku na posiedzeniu Rady Ministrów.

AAM to producent systemów napędowych i podwozi ciężarówek, autobusów, samochodów wyścigowych i osobowych. Ma fabryki w Michigan, Nowym Jorku i Ohio oraz biura lub zakłady w Brazylii, Chinach, Anglii i Szkocji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku oraz Korei Południowej. Jest notowany na NYSE. W 2004 r. miał 3,6 mld USD sprzedaży i 466 mln USD zysku EBITDA.

Przedstawiciele wałbrzyskiego Invest Parku przewidują, że rozszerzenie obszaru podstrefy w której działalność uruchomił już Elektrolux, umożliwi pozyskanie nowych inwestorów i budowę następnych zakładów produkcyjnych na terenie gminy.

W planach jest także utworzenie podstrefy w Strzegomiu, co ma stworzyć warunki stymulujące lokalny rozwój gospodarczy i przyczynić się do obniżenia poziomu bezrobocia oraz zwiększenia wpływów do budżetu państwa. "Już dzisiaj włączanymi działkami zainteresowani są liczni inwestorzy. W oparciu o wstępnie składane przez inwestorów deklaracje ocenia się, że realizowane tam projekty pozwolą utworzyć co najmniej 350 nowych miejsc pracy. Na obecnym etapie rozmów trudno jeszcze wskazać finalnych przedsiębiorców" - informują przedstawiciele wałbrzyskiej strefy.

Przeczytaj także:

Inwestycje Parkera na Dolnym Śląsku (2005-12-20)

Rozwój inwestycji WABCO (2005-12-20)

Amerykanie na Podkarpaciu (2005-11-22)

Nowy inwestor w Starachowicach (2005-11-14)

Dębica - największa fabryka Goodyeara w Europie! (2005-03-22)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.