mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Amerykanie lądują pod Oławą

Amerykanie lądują pod Oławą

Amerykański koncern motoryzacyjny American Axle Manufacturing planuje zainwestować 50 mln USD w Stanowicach pod Oławą. Na terenie byłego lotniska zamierza wybudować zakład w którym zatrudni co najmniej 250 osób.

American Axle & Manufacturing (AAM) szukał lokalizacji dla fabryki świec i części do silników także na Litwie. Ostatecznie jednak zdecydował że fabryka podzespołów samochodowych powstanie na terenie Wałbrzyskiej SSE. Będzie to pierwsza placówka motoryzacyjnego giganta w Polsce. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po włączeniu odpowiednich gruntów do Wałbrzyskiej SSE. Decyzja powinna zapaść z początkiem roku na posiedzeniu Rady Ministrów.

AAM to producent systemów napędowych i podwozi ciężarówek, autobusów, samochodów wyścigowych i osobowych. Ma fabryki w Michigan, Nowym Jorku i Ohio oraz biura lub zakłady w Brazylii, Chinach, Anglii i Szkocji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku oraz Korei Południowej. Jest notowany na NYSE. W 2004 r. miał 3,6 mld USD sprzedaży i 466 mln USD zysku EBITDA.

Przedstawiciele wałbrzyskiego Invest Parku przewidują, że rozszerzenie obszaru podstrefy w której działalność uruchomił już Elektrolux, umożliwi pozyskanie nowych inwestorów i budowę następnych zakładów produkcyjnych na terenie gminy.

W planach jest także utworzenie podstrefy w Strzegomiu, co ma stworzyć warunki stymulujące lokalny rozwój gospodarczy i przyczynić się do obniżenia poziomu bezrobocia oraz zwiększenia wpływów do budżetu państwa. "Już dzisiaj włączanymi działkami zainteresowani są liczni inwestorzy. W oparciu o wstępnie składane przez inwestorów deklaracje ocenia się, że realizowane tam projekty pozwolą utworzyć co najmniej 350 nowych miejsc pracy. Na obecnym etapie rozmów trudno jeszcze wskazać finalnych przedsiębiorców" - informują przedstawiciele wałbrzyskiej strefy.

Przeczytaj także:

Inwestycje Parkera na Dolnym Śląsku (2005-12-20)

Rozwój inwestycji WABCO (2005-12-20)

Amerykanie na Podkarpaciu (2005-11-22)

Nowy inwestor w Starachowicach (2005-11-14)

Dębica - największa fabryka Goodyeara w Europie! (2005-03-22)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando