mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Amerykanie przegrywają u siebie

Amerykanie przegrywają u siebie

Amerykański rynek motoryzacyjny, największy na świecie, jest obecnie obiektem zażartej rywalizacji pomiędzy krajowymi i japońskimi producentami.

"Wielka trójka", jak określa się trzy amerykańskie koncerny z Detroit: GM, Ford oraz Chrysler tracą nie tylko udziały rynkowe, głównie na rzecz azjatyckich producentów, ale stają się także coraz mniej zyskowne. I nie jest to wynikiem spadającej sprzedaży. Okazuje się, iż w pierwszym półroczu, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Harbour Consulting, General Motors do każdego sprzedanego samochodu w Stanach Zjednoczonych musiał dopłacić 1.227 dolarów, a Ford 139 USD. Jedynie Chrysler zarabia na sprzedaży aut, średnio 186 USD na każdy sprzedany samochód. Zupełnie inaczej na tym tle wypada inna "wielka trójka", ta z Japonii. Średni zysk Nissana z każdego auta to 1.826 dolarów, Toyoty - 1.488,a Hondy - 1.203.

Wpływ na taką sytuację ma kilka czynników. Przykładowo w GM na jedną pracującą osobę, średnio ponad dwie osoby pozostają w tym czasie w domu. GM i Ford muszą uporać się z wielomiliardowymi kosztami związanymi z odprawami, emeryturami i nagrodami, jakie zostały wynegocjonowane przez związki zawodowe. Dodatkowo w lipcu GM wprowadził promocyjne ceny na swoje samochody. Każdy klient mógł nabyć auto po niższej cenie, takiej samej, jaka przysługiwała pracownikom firmy. Wprawdzie sprzedaż wzrosła, jednak akcja, która będzie kontynuowana także we wrześniu, nie wpływa na polepszenie wyników finansowych firmy. Podobne akcje promocyjne wprowadziły także Ford oraz Chrysler.

Japońskie firmy, które ostatnio mocno atakują amerykański rynek, większe zyski zawdzięczają m.in. bardziej efektywnej produkcji oraz niższym kosztom pracowniczym. W ich fabrykach zatrudnieni są młodsi pracownicy i mniejszy jest wpływ związków zawodowych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.