mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Amerykański rząd dołoży się do hybryd

Amerykański rząd dołoży się do hybryd

Firma Fisker, znana głównie z produkcji sportowych samochodów, ma szansę stać się wkrótce ważnym graczem w segmencie pojazdów hybrydowych. A to za sprawą otrzymanej właśnie pożyczki od amerykańskiego rządu na badania i rozwój technologii hybrydowej.

Amerykański rząd dołoży się do hybryd
Firma Fisker Automotive i amerykański Departament Energii podpisały właśnie porozumienie, na mocy którego Fisker otrzyma już wkrótce 528,7 mln dolarów pożyczki na badania związane z technologią hybrydową typu plug in. Docelowo efektem zaangażowania tych środków finansowych ma być powstanie dwóch modeli z napędem hybrydowym, które będą mogły być ładowane z gniazdka.

Większość z tej kwoty Fisker przeznaczy na opracowanie niemal od podstaw całkowicie nowego modelu, oczywiście o napędzie hybrydowym plug in. Nowe auto ma być rodzinnym samochodem o przystępnej cenie, zaczynającej się od 39.900 dolarów, ale także o niebanalnej stylistyce i bardzo wysokiej, niemal luksusowej jakości wykonania. Firma szacuje, iż rocznie powstawać będzie ponad 100 tys. egzemplarzy tego modelu, którego nazwa nie jest jeszcze znana. Znacząca większość będzie jednak eksportowana. Prognozowany początek sprzedaży to rok 2012.

Drugim hybrydowym autem firmy Fisker ma być znany już dziś model Karma, którego prototypowe egzemplarze można było zobaczyć choćby na kończącej się już powoli wystawie IAA we Frankfurcie. To luksusowe, acz sportowe auto, które dzięki technologii hybrydowej może stać się ważnym graczem w swoim segmencie rynkowym. Już ponad 1,5 tysiąca egzemplarzy hybrydowej wersji Karmy zostało zamówionych.

W obu przypadkach zastosowana zostanie zapewne podobna technologia, oparta na silniku elektrycznym, bateriach litowo-jonowych oraz niewielkim silniku spalinowym, pełniącym rolę generatora. Na samym silniku elektrycznym auto będzie w stanie przejechać ok. 80 kilometrów, wliczając to silnik spalinowy, łączny zasięg wyniesie ok. 480 km. Szacuje się, iż jeśli dziennie będzie się jeździć tylko przy użyciu napędu elektrycznego, a nocą baterie będą ładowane do pełna, to jeden bak paliwa może starczyć na cały rok.

Dzięki pożyczce i rozpoczęciu prac nad produkcją nowych modeli firma Fisker utworzy na terenie USA ok. 5 tys. nowych miejsc pracy. Według szacunków, do 2016 roku sprzedaż dwóch modeli hybrydowych firmy Fisker pozwoli zaoszczędzić ponad 3,7 mld litrów paliwa, a do atmosfery przedostanie się 8 mln mniej ton dwutlenku węgla.

Podobne wiadomości:

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Fisker EMotion - nowy, elektryczny supersamochód

Fisker EMotion - nowy, elektryczny...

Samochody luksusowe 2016-11-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.