mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ankara i Haga stawiają na ekologiczne autobusy firmy MAN

Ankara i Haga stawiają na ekologiczne autobusy firmy MAN

Dzięki otrzymanym ostatnio dwóm dużym zleceniom o łącznej wartości kilkuset milionów euro firma MAN Nutzfahrzeuge nadal umacnia swoją wiodącą pozycję na europejskim rynku autobusów napędzanych gazem ziemnym.

Ankara i Haga stawiają na ekologiczne autobusy firmy MAN
Ankara zamówiła kolejnych 500 autobusów na gaz ziemny (CNG, Compressed Natural Gas) typu MAN Lion’s Classic. Już w roku 2006 turecka spółka handlowa należąca do grupy MAN Nutzfahrzeuge – MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. – uzyskała w wyniku przetargu ogłoszonego przez komunalne zakłady komunikacyjne EGO zlecenie na dostawę 490 autobusów. Te wyjątkowo przyjazne dla środowiska i w pełni klimatyzowane autobusy miejskie pojawią się na ulicach Ankary, w ramach realizacji drugiego zamówienia, w okresie od listopada 2008 do września 2009.

Także władze miasta Hagi oraz znany operator transportu osobowego HTM Personenvervoer NV postawili na całkowicie ekologiczną technologię napędu na gaz ziemny opracowaną przez firmę MAN. Zamówienie obejmuje w sumie 135 autobusów niskopodłogowych MAN Lion’s City z silnikiem na gaz ziemny. Silniki te już od roku 1999 spełniają wymagania dobrowolnej normy spalinowej EEV, a także bardzo ostre kryteria określone przez zarząd miasta Haaglanden w stosunku do emisji  dwutlenku azotu, stanowiące jeden z warunków ostatniego zamówienia. Silniki ssące typu MAN E 2866 DUH04 o mocy 245 KM są znane z bardzo niskiej emisji spalin i szumów. Dostawy pojazdów będą realizowane w latach 2009 - 2011. Przedsiębiorstwo HTM należy do najbardziej innowacyjnych operatorów w Holandii, a dzięki temu dużemu zleceniu po raz pierwszy zostało klientem Grupy MAN Nutzfahrzeuge.

Autobusy napędzane gazem ziemnym już od 1992 roku zapewniają firmie MAN Nutzfahrzeuge pozycję prekursora w zakresie spełnienia wymagań nieobowiązkowej normy spalinowej EEV o kryteriach ostrzejszych od wartości granicznych normy Euro 5. Dotychczas firma sprzedała ponad 4 000 kompletnych autobusów i podwozi z tym napędem. Napęd na gaz ziemny dostępny jest w autobusach MAN Lion’s Classic i autobusach niskopodłogowych Lion’s City a także w znacznym stopniu w autobusach pojedynczych i przegubowych. Silnik z napędem na gaz ziemny o mocy 245 KM już dzisiaj spełnia wartości graniczne normy Euro 6, które przypuszczalnie będą obowiązywały od roku 2013.
Tematy w artykule: MAN Neoplan Cityliner

Podobne wiadomości:

Volkswagen sprzedał 10 milionów aut w 2014 roku

Volkswagen sprzedał 10 milionów aut w 2014...

Aktualności 2015-01-12

Tylko 2000 sztuk – Peugeot 207 Le Mans

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?