mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Apetyt na Polskę

Apetyt na Polskę

Polska jest na piątym miejscu wśród krajów cieszących się największym zaufaniem światowych inwestorów, wynika z corocznego raportu firmy doradczej AT Kearney. Pierwsze cztery pozycje zajmują Chiny, Indie, USA i Wielka Brytania. Kraje naszego regionu uplasowały się w rankingu dużo niżej niż Polska. Węgry zajęły 11 miejsce a Czechy 12.

Apetyt na Polskę

W raporcie przygotowanym na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm generujących 70% światowych inwestycji bezpośrednich, Polska awansowała o siedem pozycji w stosunku do roku poprzedniego. To największy wzrost od 2000 roku. AT Kearney przewiduje, że w najbliższych miesiącach napływ inwestycji zagranicznych do Polski znacznie wzrośnie. Do pierwszych pięciu krajów na liście trafia rocznie 35% wszystkich światowych inwestycji.

Menedżerowie amerykańscy uplasowali Polskę na 7 miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, natomiast Europejczycy umieścili ją na 3 pozycji. Jedna na cztery firmy inwestujące globalnie bardzo korzystnie ocenia Polskę. Jeden na dziesięciu światowych inwestorów deklaruje, iż zainwestuje w Polsce. Ten entuzjazm może wypływać m.in. z dostosowania prawa polskiego do norm Unii Europejskiej. Duży wpływ na przychylność inwestorów mają także inwestycje w infrastrukturę, finansowane z funduszy strukturalnych UE.

Jak podaje AT Kearney, w 2004 roku prawie 60% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce było inwestycjami typu greenfield (budowa zakładu od podstaw). Co ciekawsze, jedna na dziesięć inwestycji typu greenfield w UE była realizowana w Polsce.

Na podstawie raportu AT Kearney należy się spodziewać, że do Polski może wkrótce napłynąć wiele inwestycji z branży telekomunikacyjnej. Menedżerowie z tego sektora umieścili Polskę na pierwszym miejscu na świecie. Optymistyczne są też szanse dynamicznego rozwoju dla rynku usług związanych z Internetem. Jak wynika z raportu, Polska ma już więcej użytkowników Internetu niż Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja łącznie.

Wśród kierujących firmami z innych branż Polska także osiągnęła dobre wyniki. Jest na drugim miejscu jako najbardziej preferowane miejsce inwestycji w sektorze elektryczno-gazowym i na trzecim miejscu w sektorze rolniczym, leśnym i rybołówstwa.

Raport podkreśla także rosnący potencjał Polski jako lokalizacji dla firm z sektora BPO (business process offshoring). BPO to centra różnego rodzaju usług, m.in. centra finansowo-księgowe i call centers. Co niezwykle ważne, europejscy menedżerowie umieścili Polskę na wysokim, czwartym miejscu na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji z sektora badań i rozwoju (R&D - research and development).

Przeczytaj także:

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Raport: więcej B&R w Polsce

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

~Pawel Bzowy 2006-06-16

-wiska pracy - nie koniecznie zostaną obsadzone dobrymi, młodymi perspektywicznymi pracownikami - o ile inwestorzy zagraniczni będą rekrutować przez agencje personalne! Co wiecej moi studenci już teraz w większości wyjeżdżają za granicę do barów, sprzątania, budowlanki - bo tam na zarabiają ok 2 tyś euro na miesiąc. - Pozytywnym aspektem napływu inwestycji w przeciągu 2 lat bedzie podniesienie realnych zarobków o ile na nasze polskie miejsca pracy nie zostana zatrudnieni ukraińcy!

~Pawel Bzowy 2006-06-16

Wspaniale! Jedyne co tylko może budzić pewną delikatną niepewność to to, czy aby napływ inwestycji bezpośrednich i związany z nim progres ilości nowo tworzonych miejsc pracy - zdoła się utrzymać i czy zatrudniani tam pracownicy będą polskiego pochodzenia!? Mam uzasadnione przekonanie, że przyszłość będzie wyglądała następująco: - akutalnie zatrudnieni menedżerowie z doświadczeniem co najmniej 3 letnim zmienią swoich pracodawców na tych z nowo inwestujących - wyzwaniem dla obecnych proacodawców polskich będzie znalezienie sposobu na wykorzystanie narzędzi motywacji do zachęcenia ich do pozostania w ich firmach. Może skończy się dyktat przedmiotowego traktowania pracowników i może będzie można liczyć na zwrot w kierunku podmiotwego (zasobowego spojrzenia). A może wreszcie w działach personalnych zostaną wymienieni ludzie, od których zależy kariera nie jednego menedżera, a ich wykształcenie nie pozwala na swobodne decydowanie o przyszlości innych. - na nowe stano

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.