mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Apetyt na Polskę

Apetyt na Polskę

Polska jest na piątym miejscu wśród krajów cieszących się największym zaufaniem światowych inwestorów, wynika z corocznego raportu firmy doradczej AT Kearney. Pierwsze cztery pozycje zajmują Chiny, Indie, USA i Wielka Brytania. Kraje naszego regionu uplasowały się w rankingu dużo niżej niż Polska. Węgry zajęły 11 miejsce a Czechy 12.

Apetyt na Polskę

W raporcie przygotowanym na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm generujących 70% światowych inwestycji bezpośrednich, Polska awansowała o siedem pozycji w stosunku do roku poprzedniego. To największy wzrost od 2000 roku. AT Kearney przewiduje, że w najbliższych miesiącach napływ inwestycji zagranicznych do Polski znacznie wzrośnie. Do pierwszych pięciu krajów na liście trafia rocznie 35% wszystkich światowych inwestycji.

Menedżerowie amerykańscy uplasowali Polskę na 7 miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, natomiast Europejczycy umieścili ją na 3 pozycji. Jedna na cztery firmy inwestujące globalnie bardzo korzystnie ocenia Polskę. Jeden na dziesięciu światowych inwestorów deklaruje, iż zainwestuje w Polsce. Ten entuzjazm może wypływać m.in. z dostosowania prawa polskiego do norm Unii Europejskiej. Duży wpływ na przychylność inwestorów mają także inwestycje w infrastrukturę, finansowane z funduszy strukturalnych UE.

Jak podaje AT Kearney, w 2004 roku prawie 60% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce było inwestycjami typu greenfield (budowa zakładu od podstaw). Co ciekawsze, jedna na dziesięć inwestycji typu greenfield w UE była realizowana w Polsce.

Na podstawie raportu AT Kearney należy się spodziewać, że do Polski może wkrótce napłynąć wiele inwestycji z branży telekomunikacyjnej. Menedżerowie z tego sektora umieścili Polskę na pierwszym miejscu na świecie. Optymistyczne są też szanse dynamicznego rozwoju dla rynku usług związanych z Internetem. Jak wynika z raportu, Polska ma już więcej użytkowników Internetu niż Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja łącznie.

Wśród kierujących firmami z innych branż Polska także osiągnęła dobre wyniki. Jest na drugim miejscu jako najbardziej preferowane miejsce inwestycji w sektorze elektryczno-gazowym i na trzecim miejscu w sektorze rolniczym, leśnym i rybołówstwa.

Raport podkreśla także rosnący potencjał Polski jako lokalizacji dla firm z sektora BPO (business process offshoring). BPO to centra różnego rodzaju usług, m.in. centra finansowo-księgowe i call centers. Co niezwykle ważne, europejscy menedżerowie umieścili Polskę na wysokim, czwartym miejscu na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji z sektora badań i rozwoju (R&D - research and development).

Przeczytaj także:

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Raport: więcej B&R w Polsce

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

~Pawel Bzowy 2006-06-16

-wiska pracy - nie koniecznie zostaną obsadzone dobrymi, młodymi perspektywicznymi pracownikami - o ile inwestorzy zagraniczni będą rekrutować przez agencje personalne! Co wiecej moi studenci już teraz w większości wyjeżdżają za granicę do barów, sprzątania, budowlanki - bo tam na zarabiają ok 2 tyś euro na miesiąc. - Pozytywnym aspektem napływu inwestycji w przeciągu 2 lat bedzie podniesienie realnych zarobków o ile na nasze polskie miejsca pracy nie zostana zatrudnieni ukraińcy!

~Pawel Bzowy 2006-06-16

Wspaniale! Jedyne co tylko może budzić pewną delikatną niepewność to to, czy aby napływ inwestycji bezpośrednich i związany z nim progres ilości nowo tworzonych miejsc pracy - zdoła się utrzymać i czy zatrudniani tam pracownicy będą polskiego pochodzenia!? Mam uzasadnione przekonanie, że przyszłość będzie wyglądała następująco: - akutalnie zatrudnieni menedżerowie z doświadczeniem co najmniej 3 letnim zmienią swoich pracodawców na tych z nowo inwestujących - wyzwaniem dla obecnych proacodawców polskich będzie znalezienie sposobu na wykorzystanie narzędzi motywacji do zachęcenia ich do pozostania w ich firmach. Może skończy się dyktat przedmiotowego traktowania pracowników i może będzie można liczyć na zwrot w kierunku podmiotwego (zasobowego spojrzenia). A może wreszcie w działach personalnych zostaną wymienieni ludzie, od których zależy kariera nie jednego menedżera, a ich wykształcenie nie pozwala na swobodne decydowanie o przyszlości innych. - na nowe stano

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.