mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Arktyczny olej napędowy

Arktyczny olej napędowy

Zapowiadane duże mrozy mogą w znacznym stopniu utrudnić jazdę wielu kierowcom. Aby temu zapobiec, Statoil oferować będzie kierowcom samochodów z silnikiem diesla arktyczny olej napędowy.

Olej arktyczny przystosowany jest do zasilania silników pracujących w temperaturze do minus 36 stopni Celsjusza. Paliwo o tych samych parametrach sprzedawane jest na stacjach Statoil w obrębie koła podbiegunowego.

Statoil jest jedynym koncernem paliwowym w Polsce, na którego stacjach można zatankować olej arktyczny. Paliwo to dostępne jest obecnie na 26 stacjach koncernu we wschodniej Polsce i będzie w sprzedaży do końca lutego 2006 roku.

Olej arktyczny dostępny jest na stacjach Statoil w następujących miastach: Olsztyn, Suwałki, Łomża, Bielsk Podlaski, Białystok, Lublin, Zamość, Przemyśl, Jarosław, Krosno, Rzeszów, Gorlice, Nowy Sącz, Brzesko oraz Kraków. 

Również do końca lutego stacje Statoil w całej Polsce sprzedawać będą zimowy olej napędowy, przystosowany do zasilania silników w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest temperatura mętnienia, dobrana w taki sposób, aby podczas ochładzania oleju napędowego jak najpóźniej pojawiały się mikroskopijne ciała stałe zwane parafinami. Zimowy diesel wzbogaca się również depresatorami, czyli specjalistycznymi dodatkami wpływającymi na obniżenie kolejnego parametru - temperatury zablokowania zimnego filtra. Jest to istotne, bowiem wraz z obniżaniem się temperatury oleju napędowego drobiny parafin stają się tak duże, że przez filtr paliwa nie przepływa odpowiednia ilość paliwa, co powoduje zakłócenia w pracy silnika, a następnie jego całkowite unieruchomienie.

W okresie jesienno-zimowym Statoil oferuje również wzbogacony autogaz o wyższej zawartości propanu, gwarantujący bezproblemową eksploatację pojazdu. Przy bardzo niskich temperaturach zawartość propanu w autogazie może wynosić nawet do 70 procent.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.