mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Arktyczny olej napędowy

Arktyczny olej napędowy

Zapowiadane duże mrozy mogą w znacznym stopniu utrudnić jazdę wielu kierowcom. Aby temu zapobiec, Statoil oferować będzie kierowcom samochodów z silnikiem diesla arktyczny olej napędowy.

Olej arktyczny przystosowany jest do zasilania silników pracujących w temperaturze do minus 36 stopni Celsjusza. Paliwo o tych samych parametrach sprzedawane jest na stacjach Statoil w obrębie koła podbiegunowego.

Statoil jest jedynym koncernem paliwowym w Polsce, na którego stacjach można zatankować olej arktyczny. Paliwo to dostępne jest obecnie na 26 stacjach koncernu we wschodniej Polsce i będzie w sprzedaży do końca lutego 2006 roku.

Olej arktyczny dostępny jest na stacjach Statoil w następujących miastach: Olsztyn, Suwałki, Łomża, Bielsk Podlaski, Białystok, Lublin, Zamość, Przemyśl, Jarosław, Krosno, Rzeszów, Gorlice, Nowy Sącz, Brzesko oraz Kraków. 

Również do końca lutego stacje Statoil w całej Polsce sprzedawać będą zimowy olej napędowy, przystosowany do zasilania silników w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest temperatura mętnienia, dobrana w taki sposób, aby podczas ochładzania oleju napędowego jak najpóźniej pojawiały się mikroskopijne ciała stałe zwane parafinami. Zimowy diesel wzbogaca się również depresatorami, czyli specjalistycznymi dodatkami wpływającymi na obniżenie kolejnego parametru - temperatury zablokowania zimnego filtra. Jest to istotne, bowiem wraz z obniżaniem się temperatury oleju napędowego drobiny parafin stają się tak duże, że przez filtr paliwa nie przepływa odpowiednia ilość paliwa, co powoduje zakłócenia w pracy silnika, a następnie jego całkowite unieruchomienie.

W okresie jesienno-zimowym Statoil oferuje również wzbogacony autogaz o wyższej zawartości propanu, gwarantujący bezproblemową eksploatację pojazdu. Przy bardzo niskich temperaturach zawartość propanu w autogazie może wynosić nawet do 70 procent.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.