mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Aston Martin sprzedany!

Aston Martin sprzedany!

Po ponad dwudziestu latach pod rządami Forda marka Aston Martin powraca znowu w brytyjskie ręce. Nowym właścicielem tej sportowej a zarazem luksusowej marki jest międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi David Richards, szef znanej firmy Prodrive.

Aston Martin sprzedany!

Negocjacje nad przejęciem Astona Martina trwały kilka miesięcy. W międzyczasie przez światową prasę przewinęło się co najmniej kilku potencjalnych inwestorów, którzy byli zainteresowani kupnem od Forda brytyjskiej marki. Ostatecznie najlepszą ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego poza Richardsem wchodzą John Sinders, amerykański bankowiec, John Davids oraz dwie firmy kuwejckie (Investment Dar oraz Adeem Investment) i kilku inwestorów z Bliskiego Wschodu.

Decyzja o sprzedaży została ogłoszona oficjalnie przez Lewisa Bootha, wiceprezesa koncernu Ford, w brytyjskiej fabryce Astona Martina. Łączna wartość transakcji opiewa na kwotę 925 milionów dolarów, z czego Ford dostanie 848 mln, ponieważ w jego rękach pozostanie wciąż pakiet akcji o łącznej wartości 77 mln USD.

Co ciekawe, nie będzie zmian na stanowisku dyrektora zarządzającego marką. Przez kolejne pięć lat pozostanie nim Ulrich Bez, który zarządza marką od 2000 r. Pod jego rządami Aston Martin wydostał się z tarapatów, a produkcja roczna wzrosła z 800 aut w 2000 r. do 7.010 w 2006. Do 2010 r. obecny szef stawia sobie za cel, by Aston Martin był najlepszą marką produkującą luksusowe i sportowe auta.

Według zapowiedzi Richardsa, Aston Martin nie zostanie połączony z jego dotychczasową firmą Prodrive. Również nie ma planów, by włączyć tę markę w program rajdowych mistrzostw świata czy też w wyścigi Formuły 1, w których to Prodrive bierze dość aktywny udział.

Czytaj także:
Aston Martin wkrótce sprzedany? (2007-02-01)

V8 Vantage z miękkim dachem (2006-11-15)

Aston Martin ponownie brytyjski? (2006-11-07)

Czterodrzwiowy Aston (2006-05-24)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Aston Martin
Tematy w artykule: Aston Martin

Podobne wiadomości:

Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu

Kolejni producenci wycofują się z salonu w...

Aktualności 2016-09-20

Aston Martin Vanquish Zagato Volante – ujawniono cenę

Aston Martin Vanquish Zagato Volante –...

Samochody luksusowe 2016-10-11

Komentuj:

~ortograf 2007-08-06

hamujących panied Kolego piszemy przez samo 'h'

~KZ 2007-07-26

I bardzo dobrze!! Aston jest brytyjski i brytyjski ma byc, a otyli amerykanie niech zajma sie produkcja otylych, nie-skrecajacych, nie-chamujacych, zwinnych liniowo samochodow!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.