mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

9 stycznia w belgijskiej fabryce GM w Antwerpii ruszyła produkcja modelu Opel Astra GTC w wersji z nową panoramiczną szybą czołową.

Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

Ogromna szyba czołowa tworzy jednolitą płaszczyznę wraz z fragmentem dachu, aż do środkowego słupka. Żaden element poprzeczny nie psuje widoku, dzięki czemu kierowca i wszyscy pasażerowie mają doskonałą widocznością. Opracowując rozwiązanie z panoramiczną szybą czołową, inżynierowie z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Technicznego w Rüsselsheim złożyli aż 11 wniosków patentowych.

Szyba czołowa mierzy dokładnie 1,5 metra od maski silnika do środkowego słupka, jej średnia szerokość wynosi 1,16 metra, a łączna powierzchnia to około 1,8 m2. Dzięki ogromnemu polu widzenia, kierowca i pasażerowie podróżujący modelem GTC doznają niezwykłych wrażeń – zwłaszcza w górach lub jadąc nocą przez rozświetlone miasto. Z zewnątrz szyba czołowa i dalsza część czarnego stalowego dachu tworzą jednolitą powierzchnię. We wnętrzu efekt wzmacnia czerń przedniego i środkowego słupka oraz podsufitki.

Priorytetowo potraktowano kwestie bezpieczeństwa. Sklepienie utworzone przez panoramiczną szybę czołową jest niezwykle stabilne, gdyż element wykonano z laminowanego bezpiecznego szkła o grubości 5,5 mm, co dodatkowo zwiększa także sztywność całego nadwozia. Liczne symulacje zderzeń i rzeczywiste próby zderzeniowe przeprowadzone w trakcie 30-miesięcznego okresu opracowywania modelu wykazały, że poziom bezpieczeństwa biernego w tym samochodzie jest porównywalny z odmianą Astry posiadającą dach stalowy. Osiągnięto to, dzięki wzmocnionym przednim i środkowym słupkom, dodatkowej poprzecznicy w środkowej części dachu, wykonanej ze stali o grubości 1 mm, ramie dachu z tego samego materiału oraz stabilnej platformie nadwozia Astry. Folia, będąca jedną z warstw szyby czołowej, w razie wypadku zapobiega kruszeniu się szyby na odłamki lub jej wpadnięciu do przedziału pasażerskiego.

Pochłaniająca ciepło warstwa Solar-Protect, w delikatnie przyciemnionej na zielono panoramicznej szybie czołowej, pomaga także ograniczyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu w silnym słońcu. Temperatura panująca we wnętrzu jest zatem porównywalna z temperaturą w przedziale pasażerskim modelu GTC ze stalowym dachem.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Astra
Opel Astra
Cena podstawowa już od: 59 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel Astra Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel Astra III Opel Astra

Podobne wiadomości:

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Francuski producent mocno rozwija gamę crossoverów. Do oferty dołącza kompaktowy SUV – C3 Aircross. Klienci mogą już zamawiać u polskich dealerów przedpremierowe egzemplarze.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic