mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

9 stycznia w belgijskiej fabryce GM w Antwerpii ruszyła produkcja modelu Opel Astra GTC w wersji z nową panoramiczną szybą czołową.

Astra GTC z panoramiczną szybą przednią

Ogromna szyba czołowa tworzy jednolitą płaszczyznę wraz z fragmentem dachu, aż do środkowego słupka. Żaden element poprzeczny nie psuje widoku, dzięki czemu kierowca i wszyscy pasażerowie mają doskonałą widocznością. Opracowując rozwiązanie z panoramiczną szybą czołową, inżynierowie z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Technicznego w Rüsselsheim złożyli aż 11 wniosków patentowych.

Szyba czołowa mierzy dokładnie 1,5 metra od maski silnika do środkowego słupka, jej średnia szerokość wynosi 1,16 metra, a łączna powierzchnia to około 1,8 m2. Dzięki ogromnemu polu widzenia, kierowca i pasażerowie podróżujący modelem GTC doznają niezwykłych wrażeń – zwłaszcza w górach lub jadąc nocą przez rozświetlone miasto. Z zewnątrz szyba czołowa i dalsza część czarnego stalowego dachu tworzą jednolitą powierzchnię. We wnętrzu efekt wzmacnia czerń przedniego i środkowego słupka oraz podsufitki.

Priorytetowo potraktowano kwestie bezpieczeństwa. Sklepienie utworzone przez panoramiczną szybę czołową jest niezwykle stabilne, gdyż element wykonano z laminowanego bezpiecznego szkła o grubości 5,5 mm, co dodatkowo zwiększa także sztywność całego nadwozia. Liczne symulacje zderzeń i rzeczywiste próby zderzeniowe przeprowadzone w trakcie 30-miesięcznego okresu opracowywania modelu wykazały, że poziom bezpieczeństwa biernego w tym samochodzie jest porównywalny z odmianą Astry posiadającą dach stalowy. Osiągnięto to, dzięki wzmocnionym przednim i środkowym słupkom, dodatkowej poprzecznicy w środkowej części dachu, wykonanej ze stali o grubości 1 mm, ramie dachu z tego samego materiału oraz stabilnej platformie nadwozia Astry. Folia, będąca jedną z warstw szyby czołowej, w razie wypadku zapobiega kruszeniu się szyby na odłamki lub jej wpadnięciu do przedziału pasażerskiego.

Pochłaniająca ciepło warstwa Solar-Protect, w delikatnie przyciemnionej na zielono panoramicznej szybie czołowej, pomaga także ograniczyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu w silnym słońcu. Temperatura panująca we wnętrzu jest zatem porównywalna z temperaturą w przedziale pasażerskim modelu GTC ze stalowym dachem.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Astra
Opel Astra
Cena podstawowa już od: 60 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel Astra Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel Astra III Opel Astra

Podobne wiadomości:

Opel Insignia GSi - powrót do korzeni

Opel Insignia GSi - powrót do korzeni

Aktualności 2017-07-25

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Opel Adam Black Jack - polskie ceny

Aktualności 2017-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.