mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Atrakcyjność Polski w oczach niemieckich inwestorów

Atrakcyjność Polski w oczach niemieckich inwestorów

Inwestowanie w Polsce jest dla inwestorów z Niemiec coraz bardziej atrakcyjne – okazało się w tegorocznym badaniu koniunktury przeprowadzonym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Liczba inwestorów, którzy ponownie zdecydowaliby się rozpocząć działalność w Polsce, wzrosła w porównaniu z ubiegłorocznym sondażem koniunktury w biznesie o ponad 15 procent. Ponad połowa ankietowanych zwiększyła w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne, zachęcona optymistyczną oceną sytuacji gospodarczej w Polsce. Ponad 60 procent badanych jest zdania, że sytuacja ta się poprawiła, a także, że mocny wzrost polskiego PKB utrzyma się również w 2007 roku. Od ubiegłego roku poprawiły się także warunki dla działalności badawczo-rozwojowej.

Pod względem atrakcyjności Polska dzieli w tym roku czołową pozycję z Niemcami, jednak wszystkie inne kraje regionu wydały się inwestorom mniej atrakcyjne niż Chiny. Niewątpliwy wpływ ma na tę ocenę również członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Dobra kondycja przedsiębiorstw przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy – ponad połowa respondentów zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Niemieccy pracodawcy wysoko oceniają polskich pracowników, głównie za ich zaangażowanie, kwalifikacje i produktywność. Tymczasem dostępność zarówno wysoko jak i niskowykwalifikowanych jest zdaniem inwestorów niewystarczająca. Podobnie negatywnie oceniają oni niestabilność polityczną, zmienność prawa i niską efektywność administracji publicznej.

W badaniu wzięło udział 128 przedsiębiorców działających w Polsce i Niemczech.

Przeczytaj także:

Przybywa inwestycji w Polsce (2007-04-25)

Haering Polska realizuje plany (2007-05-21)

‘Wiecha’ fabryki MAN w Niepołomicach (2007-04-23)

Chłodnice z Nowej Soli i Gorzowa (2007-01-05)

 

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?