mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Atrakcyjność Polski w oczach niemieckich inwestorów

Atrakcyjność Polski w oczach niemieckich inwestorów

Inwestowanie w Polsce jest dla inwestorów z Niemiec coraz bardziej atrakcyjne – okazało się w tegorocznym badaniu koniunktury przeprowadzonym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Liczba inwestorów, którzy ponownie zdecydowaliby się rozpocząć działalność w Polsce, wzrosła w porównaniu z ubiegłorocznym sondażem koniunktury w biznesie o ponad 15 procent. Ponad połowa ankietowanych zwiększyła w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne, zachęcona optymistyczną oceną sytuacji gospodarczej w Polsce. Ponad 60 procent badanych jest zdania, że sytuacja ta się poprawiła, a także, że mocny wzrost polskiego PKB utrzyma się również w 2007 roku. Od ubiegłego roku poprawiły się także warunki dla działalności badawczo-rozwojowej.

Pod względem atrakcyjności Polska dzieli w tym roku czołową pozycję z Niemcami, jednak wszystkie inne kraje regionu wydały się inwestorom mniej atrakcyjne niż Chiny. Niewątpliwy wpływ ma na tę ocenę również członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Dobra kondycja przedsiębiorstw przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy – ponad połowa respondentów zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Niemieccy pracodawcy wysoko oceniają polskich pracowników, głównie za ich zaangażowanie, kwalifikacje i produktywność. Tymczasem dostępność zarówno wysoko jak i niskowykwalifikowanych jest zdaniem inwestorów niewystarczająca. Podobnie negatywnie oceniają oni niestabilność polityczną, zmienność prawa i niską efektywność administracji publicznej.

W badaniu wzięło udział 128 przedsiębiorców działających w Polsce i Niemczech.

Przeczytaj także:

Przybywa inwestycji w Polsce (2007-04-25)

Haering Polska realizuje plany (2007-05-21)

‘Wiecha’ fabryki MAN w Niepołomicach (2007-04-23)

Chłodnice z Nowej Soli i Gorzowa (2007-01-05)

 

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.