mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Audi A4, Ford C-Max oraz BMW Z4 najmniej awaryjne, czyli Dekra 2013

Audi A4, Ford C-Max oraz BMW Z4 najmniej awaryjne, czyli Dekra 2013

Kupno używanego auta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem nabycia wadliwego modelu. Ryzyko to możemy ograniczyć, powierzając jego ocenę specjaliście, jednak wówczas dochodzą dodatkowe koszty jego usługi. Dlatego warto, nim zaczniemy poszukiwania wymarzonych czterech kółek z drugiej ręki, przyjrzeć się, jak wypadają nasi kandydaci w rankingach awaryjności.

Audi A4, Ford C-Max oraz BMW Z4 najmniej awaryjne, czyli Dekra 2013
Dekra, niemiecka firma zajmująca się m.in. badaniami technicznymi pojazdów, już od lat publikuje taki właśnie ranking, na podstawie którego możemy dokonać wstępnej oceny interesujących nas modeli. Z całą pewnością te auta, które zajmują najniższe pozycje w rankingu, obarczone są większym ryzykiem (choć nie musi to być wcale regułą) wystąpienia awarii niż modele z czołówki.

Tegoroczny ranking Dekra 2013 powstał w oparciu o faktycznie przeprowadzone badania techniczne ponad 15 milionów pojazdów z dwóch ostatnich lat. W raporcie uwzględniane są najważniejsze i zarazem najbardziej typowe usterki, jakie mogą wystąpić w używanych autach - dotyczące elektryki i elektroniki, karoserii i podwozia, układu hamulcowego oraz wydechowego, silnika, a także układu jezdnego i kierowniczego. W statystykach nie uwzględniane są natomiast te elementy, które zużywają się wraz z wiekiem i liczbą przejechanych kilometrów - m.in. zużyte opony czy wycieraczki.

O pozycji w rankingu za każdym razem decyduje specjalny wskaźnik DMI (DEKRA Mangel Index), który stanowi różnicę pomiędzy odsetkiem samochodów bez usterek a odsetkiem samochodów z poważnymi usterkami.

Badane modele w rankingu są podzielone na osiem segmentów rynkowych, a w ramach każdego z nich uwzględniane są trzy zakresy przebiegu - do 50 tys. km, od 50 do 100 tys. km oraz od 100 do 150 tys. km. Dzięki takiemu podziałowi (wcześniej istniał podział na wiek samochodu) łatwiej zorientować się, z jakimi usterkami przyjdzie nam się prawdopodobnie zmierzyć w najbliższym czasie.

Jak można się było spodziewać, najmniejszą awaryjnością zapewniają modele o najmniejszym przebiegu. Średnia wartość wskaźnika DMI dla aut z pierwszej grupy (do 50 tys. km) wynosi 83,0. W drugiej grupie (50-100 tys. km) współczynnik ten wyniósł 61,2, zaś w modelach o największym przebiegu wyniósł on zaledwie 39,1. W tych autach, na licznikach których przebieg jest nieznaczny, procent wykrytych poważnych usterek wyniósł 4,8. W pojazdach o średnim przebiegu w 11,6 proc. aut stwierdzono poważniejsze awarie, zaś pojazdy o największym przebiegu mają ten wskaźnik, wynoszący 19,2 proc., najwyższy.

Jeśli wśród kryteriów decydujących o wyborze używanego auta na pierwszym miejscu plasuje się niska awaryjność, warto zwrócić swój wzrok ku modelom z klasy średniej wyższej oraz wyższej. Średni wskaźnik DMI dla modeli z tego segmentu był najwyższy i wyniósł 75,0. Na drugim miejscu uplasowały się auta sportowe i kabriolete (71,8), a następnie auta terenowe i SUV-y (71,6). Kolejne miejsca na tej liście zajęły kompakty (67,6), auta z klasy średniej (66,4) i vany (64,7). Tak jak w latach poprzednich na najbardziej awaryjne modele najłatwiej trafić w segmencie mini i małych samochodów (60,8).

W każdej z badanych klas samochodowych rzeczoznawcy Dekry wyłonili najlepsze modele, które charakteryzują się najmniejszym ryzykiem wystąpienia awarii. I tak, wśród maluchów warto postawić na Audi A1 (DMI 97,1), z kolei w klasie kompaktów najlepszy okazał się być Ford Focus (97,3), zaś w klasie średniej BMW serii 3 (97,1). Najmniej awaryjnym modelem w klasie wyższej i średniej wyższej był Mercedes klasy E, a autem sportowym BMW Z4 (97,7). Wśród vanów zwyciężył Ford C-Max (97,7), a najmniejsze ryzyko usterki wśród szeroko pojętych aut terenowych istniej przy zakupie BMW X1.

Trzeci już rok Dekra uwzględnia w rankingu pojazdy dostawcze, których średnie DMI (42,6) jest dużo niższe od modeli osobowych. W najnowszym zestawieniu zwyciężył Volkswagen Crafter (73,6), przed Mercedesem Sprinterem (73,6) i Peugeot Boxerem (71,2).

Jak widać po powyższych wynikach, bezkonkurencyjne okazały się niemieckie modele, które zwyciężyły we wszystkich segmentach, a najlepszymi były BMW Z4 i Ford C-Max, uzyskując miano Samochodu Roku Dekry. Jeśli uwzględnialibyśmy oddzielne klasyfikacje dla każdego zakresu przebiegu, to na 24 kategorie w aż 19 na pierwszej pozycji znalazłyby się auta naszych niemieckich sąsiadów. W czterech przypadkach najmniejszą awarią mogłyby się pochwalić japońskie modele, a w jednym Volvo (S80/V70).

Oprócz powyższych kryteriów istnieje jeszcze jedno równie prestiżowe. Otóż na podstawie wyników przeglądów wybierany jest model "Najlepszy we wszystkich klasach", który może pochwalić się najlepszym średnik wynikiem bez podziału na zakres przebiegu. Po raz drugi z rzędu tytuł ten przypadł Audi A4 (średnie DMI 87,4), które wyprzedziło Mercedesa klasę C (86,7) i Volvo S80/V70 (86,3). Co ciekawe, od kiedy Dekra przyznaje to wyróżnienie (2008), za każdym razem trafia ono w ręce Audi (na początku trzykrotnie zwyciężało Audi A6).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 78 780 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Aktualności 2018-05-15

Komentuj:

~michnik 2013-03-04

@Roberto taaa a zapewne wygra Fiat

~Roberto31 2013-03-04

A niech zrobią testy na autach 200 tys + to audi bedzie w najlepszym składzie 3 od dołu :):)

~anatol 2013-03-04

no prosze prosze, fordy tak wysoko kto by się spodziewał

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.