mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Auris i Roomster na piątkę

Auris i Roomster na piątkę

Toyota Auris oraz Skoda Roomster to kolejne modele, które uzyskały pięć gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP. Z kolei dwa koreańskie modele, Kia Magentis i Hyundai Santa Fe, zostały ocenione na cztery gwiazdki.

Auris i Roomster na piątkę

Najwięcej zamieszania podczas ostatniej tegorocznej tury testów zderzeniowych miało miejsce przy okazji testowania Skody Roomster. Przy zderzeniu czołowym uszkodzeniu uległy bowiem biegnące od akumulatora przewody zasilające. W wyniku tego nie działały poprawnie napinacze pasów bezpieczeństwa kierowcy i przedniego pasażera, co mogło grozić poważniejszymi obrażeniami. Skoda wprowadziła niemal natychmiast poprawki, które miały zapobiec uszkodzeniom przewodów, a ponadto zmodyfikowała układ zasilania tych napinaczy, uniezależniając go od powyższych przewodów.

W konsekwencji tych zmian EuroNCAP zezwoliło na przeprowadzenie ponownych testów zderzenia czołowego i choć ochrona przewodów nie uchroniła ich przed częściowym uszkodzeniem, to jednak napinacze pasów zadziałały całkowicie poprawnie. Niestety Skoda nie planuje wprowadzenia tych modyfikacji w egzemplarzach już sprzedanych.

W sumie najlepiej podczas ostatniej serii testów wypadła Toyota Auris, następca Corolli w wersji hatchback. Kompaktowa Toyota uzyskała pięć gwiazdek za ochronę dorosłych pasażerów, cztery za ochronę dzieci i trzy za ochronę pieszych. To ostatnie kryterium okazało się ponownie najsłabszym punktem. O ile dwie gwiazdki Roomstera są jeszcze jakimś dopuszczalnym minimum, to już wyniki obu koreańskich modeli są wyjątkowo słabe. Hyundai Santa Fe nie zdobył ani jednego punktu, a co za tym idzie ani jednej gwiazdki, zaś Kia Magentis za trzy zdobyte punkty uzyskała zaledwie jedną gwiazdkę.

Według Claesa Tingvalla, prezesa EuroNCAP, koreańskie auta uczyniły już dużo w kwestii ogólnej poprawy bezpieczeństwa, jednak ochrona pieszych to wciąż ten obszar, gdzie nie uczyniono praktycznie żadnych postępów. "Zarówno Hyundai, jak i Kia powinny sobie uzmysłowić, iż tak słaby wynik absolutnie nie może zostać zaakceptowany" - dodał na zakończenie Tingvall.

 

Ochrona dorosłych 

Ochrona dzieci 

Ochrona pieszych 

Toyota Auris

5 gwiazdek

4 gwiazdki 

3 gwiazdki

Kia Magentis

4 gwiazdki 

3 gwiazdki 

1 gwiazdka 

Skoda Roomster 

5 gwiazdek 

4 gwiazdki 

2 gwiazdki 

Hyundai Santa Fe 

4 gwiazdki 

4 gwiazdki

0 gwiazdek

Zobacz szczegółowe wyniki testów zderzeniowych EuroNCAP

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai Santa Fe
Hyundai Santa Fe
Cena podstawowa już od: 141 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Toyota Auris
Toyota Auris
Cena podstawowa już od: 66 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

~skoda 2007-05-16

Ten kto nazywa skodę burakowozem chyba jest burakiem i jeżdzi traktorem!A 5 gwiazdek daje EuroNCAP a nie buraki.

~Adam mech. 2007-02-16

Zgadzam sie na temat Skody. Kaszana w 100%. Od modelu Fabia, Skody to kompletna kaszana i tandeta, prawie jak Dacia. W środku chamskie twarde plastiki jakich np Niemcy nie widzieli od co najmniej 10 lat, a u nas tłuką. Kto to kupuje? Nie wiadomo, chyba jacyś debile. Widać, że Skoda to ulubiony pojazd różnych urzędów państwowych. Z tego wniosek, że bez łapówki nikt tego nie kupi. No bo wydaj ponad 40 tysięcy na Fabię, która delikatnie mówiąc jest niby autem, ani wyglądu ani osiągów, ani renomy. Gorsza od koreańskich! A w środku masakra bezguścia stylistów i za bylę pierdołę dopłacaj jeszcze człowieku. Felicja była jeszcze jako taka, bo przynajmniej tania i dość trwała, a potem zaczęli robić zbyt drogi chłam. A Roomster? Powiem krótko - kolejny niewypał. Za te pieniądze? Bozie! Jeszcze ten wygląd. Z tyłu człowiek czuje się jak uwięziony jak w klatce. Ni to pies ni wydra. A cena ocuci nawet pana Zdzicha, nieoficjalnego rekordzistę Polski i Europy na krótkim dysta

~wojtas 2007-02-10

Burakowóz i 5 gwiazdek ?! Czesi szaleją LOL

~cx 2007-02-02

Przyjęło się że Skodami jeździ wieś, stąd nazwa Skody - Burakowóz. Ale przecież na rynku są gorsze auta (KIA, Hyundai, SsangYong, DACIA, LADA). Więc nie śmiejmy się ze Skody ! Są naprawde gorsze marki... Fakt, że skody są za drogie, ale to inna sprawa...

~x 2007-02-02

Znacie dowcip o Skodzie: Jak zrobić zupę z buraków ? Wrzucić do przejeżdżającej Skody granat... :) :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.