mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Austria: Ciężarówki obowiązkowo na zimówkach

Austria: Ciężarówki obowiązkowo na zimówkach

Ze względu na rozpoczynający się okres zimowy, austriacki urząd transportowy wprowadził obowiązek jazdy na oponach zimowych dla ciężarówek o dmc przekraczającej 3,5 tony.

Austria: Ciężarówki obowiązkowo na zimówkach
Według informacji zdobytych przez ADAC nakaz jazdy na ogumieniu zimowym dotyczy dużych ciężarówek, a także samochodów turystycznych tzw. mobilhomeów. Zgodnie z zaleceniami urzędu transportowego w tego typu pojazdach obowiązkiem jest montaż zimowych pneumatyków na osi napędzającej. Dodatkowym obowiązkiem jest również posiadanie łańcuchów na koła.

Nakaz stosowanie takich opon dotyczy wszystkich dróg na obszarze Austrii. Dla pojazdów o dmc poniżej 3,5 tony urząd transportu drogowego nie przewidział żadnych przepisów.

Odwiedź zimowego motoEksperta zanim zaskoczy Cię zima!

Czytaj także:

Poduszki na naczepach 2006-11-06
Tematy w artykule: opony zimowe Austria

Podobne wiadomości:

Poduszki na naczepach

Poduszki na naczepach

Aktualności 2006-11-06

Komentuj:

olan 2015-10-22

Ostatnio często muszę wyjeżdżać w trasę i przyznam, że trochę się bałem, że w trasie przytrafi mi się jakaś awaria. Tak przeglądałem internet by znaleźć jakieś ciekawe porady co wtedy robić i tak trafiłem na artykuł: http://opony-ekspert.pl/porady/18-opony-w-transporcie-ciezarowym-pomoc-w-trasie.html , bardzo mi pomógł :)

~Banan 2006-11-22

Hej , dan. Owszem ze produkuja (jak wspomnialem) opony przeznaczone do jazdy w trudniejszych warunkach np. zimowych. Goodyear nawet chce sie wyroznic oznaczajac je specjalnym logo zimowym. Z tego co wiem to Michelin tez posiada takie opony : XDW ICEgrip, XDN2grip. Nie wiem jak tam inne koncerny czy maja jakies czy nie, ale jezeli mowisz ze chodzi tu o oznaczenie M+S to jestesmy w domu, poniewaz kazda opona napedowa posiada to oznaczenie - nawet Kormoran, czy Sava-Debica. Ktos "krzyknie" na forum ze trzeba zakladac opony rzekomo zimowe i podnosi sie wielkie larum - a tutaj chodzilo im o M+S. Nikt tak naprawde nie jest w stanie zdefiniowac do konca opony zimowej ciezarowej. Zajrzyj na swoje opony w ciagniku i ide o zaklad ze masz M+S. Pozdrawiam

~dan 2006-11-18

Banan koncerny oponiarskie produkują opony zimowe do ciężarówek ( GOODYEAR ULTRA GRIP). Gdy kupowałem łańcuchy pytałem o opony i uzyskałem odpowiedż że chodzi o oznaczenie M+S Jeśli chodzi o transport lakalny to byłoby wszystko OK ale w transporcie dalekobieżnym nie byłoby to ekonomiczne . Powiedzmy że ładujemy towar w Austrii i jedziemy do Hiszpani gdzie temperatura może byc ok 20 stopni to podczas jednej trasy idzie zarżnąc opony .

~Banan 2006-11-14

Masz racje to naprawde bardzo dziwne. Po pierwsze ciekawa jest bardzo interpretacja informacji zdobytych rzekomo przez ADAC. Po drugie kazda opona napedowa na osi ciagnacej w ciagnikach siodlowych ma oznaczenie M+S co oznacza jak wiemy warunki sniezno-blotne. Po trzecie takie tylko powinny byc zakladane na osi ciagnacej - napedowej. oczywiscie ze sa takie przypadki ze ktos zaklada opony przednie na naped - moze ten przepis ma uchronic od takich sytuacji - nalezaloby przeczytac oryginal przepisu - wtedy mozna cokolwiek powiedziec o oponach zimowych. Po czwarte koncerny oponiarskie nie produkuja opon zimowych tylko caloroczne o zwiekszonej przyczepnosci w warunkach trudniejszych np: snieg i deszcz. Po piate jest pewna segmentacja opon ciezarowych np: na drogi dalekobiezne, krotkie dystanse, miejskie, budowy, warunki pozadrogowe, warunki zimowe itd,itd...............

~mr.V 2006-11-14

To dziwne, przecież nie ma opon zimowych dla ciężarówek. Co roku PL przewoźnicy mówią, że zimą muszą blokowac PL dogi, że muszą zabijać ludzi, bo się nie produkuje zimówek dla ich samochodów. Tak samo MPKi - busy muszą się ślizgać i blokować drogi, być wiecznie spóźnione bo nie produkuje się zimówek... może austryjacy nie wiedzą, że nie ma zimówek dla ciężarówek, trzeba by podesłać tam mądre głowy z PL.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.