mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Auta w Polsce to "brudasy"

Auta w Polsce to "brudasy"

Statystyki pokazują, że średnio aż 9 na 10 samochodów jeździ po drogach z zabrudzonymi, niesprawnymi lub zniszczonymi światłami przednimi. Problem nasila się szczególnie w okresie zimowym, gdy światła trzeba czyścić znacznie częściej niż w innych porach roku.

Auta w Polsce to
Należy pamiętać o tym, że samochód z poprawnie działającymi światłami jest widoczny na drodze z dużo większej odległości – nawet podczas słonecznego dnia. Po zmierzchu, podczas jazdy w tunelu oraz w czasie niepogody światła pomagają nie tylko dostrzec zagrożenie na drodze, ale również ułatwiają innym uczestnikom ruchu wcześniejsze zauważenie nadjeżdżającego pojazdu.

O regularnym czyszczeniu świateł kierowcy powinni pamiętać nie tylko w czasie opadów deszczu czy śniegu. Podczas jazdy po suchej i względnie czystej nawierzchni reflektory również ulegają zabrudzeniu, a redukcja światła spowodowana choćby kurzem może sięgać kilkunastu procent
– informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Czyszcząc samochód należy zwrócić uwagę na wszystkie światła – zarówno przednie jak i tylne.

Dla zapewnienia sobie i swoim pasażerom większego bezpieczeństwa trzeba pamiętać nie tylko o czyszczeniu świateł. Dbanie o czystość przedniej szyby powinno być jedną z podstawowych czynności podczas przygotowania do jazdy – jest tak samo ważne jak sprawdzenie sprawności świateł czy odpowiednie ustawienie lusterek. Brud sprawia, że światło przenikające przez szybę tworzy efekt rozproszenia lub odbicia, błoto może też prowadzić do powstawania rys.

Co ważne, nie tylko zewnętrzna strona szyby ulega zabrudzeniu. Regularnego czyszczenia wymaga również wewnętrzna strona, o czym bardzo często zapominają kierowcy.

Kodeks drogowy przewiduje kary dla kierowców prowadzących pojazd źle oznaczony lub wyposażony w urządzenia nie spełniające swojego przeznaczenia – światła zakryte, w tym także brudne, mogą oznaczać mandat w wysokości 200 PLN.

Wszystkie światła oraz szyby samochodu powinny być zatem odpowiednio przygotowane do jazdy. Warto również wspomnieć, iż można narazić się na otrzymanie mandatu za brudne, nieczytelne tablice rejestracyjne (art. 60 ust. 1 pkt 2).

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Alko-maty 2017-09-27

To już indywidualna kwestia tego czy chcemy myć samochód czynie, moim zdaniem czysty samochód wygląda ładnie oraz estetycznie, to nie jest ściśle przypadłość danego narodu. www.Alko-maty.pl

Bazyl34 2017-09-12

Bez przesady, nie jest tak źle. Ja nie widuję jakoś dużo brudnych samochodów.

~mariano 2017-09-05

a ja sie nie zgadzam. Pewnie tez się trochę zmieniło, ale obecie zdecydowanie częściej spotykamy czyste samochody na naszych drogach. Ja regularnie używam wosku http://k2.com.pl/produkty/k2-spectrum?utm_source=b2cms&utm_medium=ko i wielu moich znajomych robi podobnie.

~gregory 2012-07-10

Jeśli chodzi o sprzedaż i kupno aut, to polecam Auto Broker Leśniewscy, www.lesniewscy.eu. Zaczęło się od tego, że sprzedawałem swoją megankę, więc do nich wstawiłem. Wyczyścili ją, zrobili ładne, profesjonalne ogłoszenie i wystawili gdzie się da. Zanim się obejrzałem, auto było sprzedane! Od sprzedaży wzięli jakoś 500 zł więc niewiele, biorąc pod uwagę ile sami zrobili. Pieniądze ze sprzedaży dołożyłem do zakupu nowego auta. Tu też Leśniewscy okazali się skuteczni. Także komis jak się patrzy. W dwa tygodnie zwieźli mi nowe auto, wszystko sprawdzili, opłacili, ja tylko poszedłem rejestrować w urzędzie za 250 zł. Oni zajmują się sprowadzaniem samochodów na zamówienie z Niemiec i Europy. Bardzo profesjonalnie.Tyle w temacie, zachęcam wszystkich, sprawdźcie sami.

~dsa 2011-03-06

Przecież na polskich drogach gdybym chciał mieć czyste światła to musiałbym czyścic je co 15km...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.