mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Auto-robot bez kierowcy

Auto-robot bez kierowcy

Czy w przyszłości samochody będą w stanie same sobą kierować? Choć obecnie wydaje się to mało realne, to jednak nie można wykluczyć i takiego scenariusza. Grupa informatyków z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie stworzyła właśnie prototyp auta, które jest w stanie same się poruszać.

Auto-robot bez kierowcy
Z zewnątrz auto to niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ot, kolejny z minivanów, jakich sporo porusza się po naszych drogach. Nawet, jeśli pobieżnie zajrzymy do środka, możemy nie dostrzec nic nadzwyczajnego. Prototypowy model, nazwany "Spirit of Berlin", może być bowiem kierowany tak jak każdy inny samochód, tzn. przez kierowcę.
 
Wszystko zmienia się po naciśnięciu jednego z przycisków na panelu sterowania. Uruchomione zostają wówczas komputery, które czerpią wszelkie niezbędne do jazdy dane z systemu nawigacji, kamer oraz licznej grupy czujników. Auto potrafi samo utrzymać wybrany kierunek jazdy, skręcać, przyspieszać i hamować. Czujniki pozwalają zlokalizować inne obiekty znajdujące się na drogach - od samochodów, motocykli, poprzez pieszych aż po różne inne duże przeszkody. Odróżniają, czy inny obiekt również się porusza, czy też pozostaje nieruchomy. A wszystko to w promieniu 150 metrów.
 
Obecnie niemieccy projektanci zamierzają przystąpić do kolejnego etapu rozbudowy swojego samochodu. W niedalekiej przyszłości auto ma rozróżniać sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach, rozpoznawać znaki drogowe, w tym ograniczające prędkość, a także pozwolić rozpędzić się do 60 km/h z dzisiejszych 30 km/h.
 
Sami zainteresowani nie myślą na razie o dopuszczeniu auta do ruchu drogowego. Przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat. Według nich auto-robot może się świetnie spisać jako ochroniarz czy strażnik, który ma do upilnowania np. rozległe tereny lub duże hale.
 
 
 
 

Komentuj:

~naukowiec 2007-05-16

ciekawe jak bedzie wygladac sprawa z wytyczaniem drogi, bo rozumiem ze jak sie go zaprogramuje ze ma dotrzec z punktu A do B, to dojedzie, ale jak bedzie mial sam zdecydowac gdzie jechac i wytyczyc sobie droge?? Czy mozliwe jest stworzenie sztucznej inteligencji???? bo do tego tu zmierzamy tak naprawde

~informatyk 2007-05-15

przede wszystkim, chodzi tu o predkosci, jessli takie auto mialoby jezdzic np. 100 km/h to czujniki musialyby reagowac na zmiany otoczenia z predkoscia swiatla albo i jeszcze szybciej, a niestety awaryjnosc elektroniki do malych nie nalezy, nie musi sie od razu zepsuc, ale jak sie zawiesi na 5 sek. to wypadek murowany

~fanka 2007-05-15

nie widze jakos jak by to mialo funkcjonowac w realu, zbyt duzo jest przypadkowosci, by wszytsko mozna bylo zmierzyc, zwazyc i przeliczyc

~Law 2007-05-15

Widziałem w Grecji takie cudo rok temu, Skode Octavie II sterowaną przez komputer. Burakowóz jechał sam a gość siedział po prawej stronie (kierownica z lewej). Robiło to niezłe wrażenie na przechodniach. Tylko, że tam nie było czujników, ale kierowca musiał "nauczyć auto" jazdy, całej trasy. A później komputer prowadził auto po wyznaczonej trasie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando