mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Autobus, który pojedzie 250 km/h

Autobus, który pojedzie 250 km/h

Coraz bardziej realny staje się projekt budowy superszybkiego autobusu, który mógłby przewozić pasażerów z prędkością dochodzącą do 250 km/h. Dzieło holenderskich inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego w Delft ma rozpocząć krążenie między przystankami już podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Autobus, który pojedzie 250 km/h

Dokładniej, 15-metrowy prototyp o szerokości i wysokości odpowiednio wynoszącej 2,5 i 1,7 m. ma posłużyć jako tzw. „shuttle bus” do bardzo szybkiego przewozu sportowców podczas olimpiady w Chinach z punktu A do punktu B. Na pokład ultranowoczesny pojazd będzie mógł zabrać około 20 osób, a każde z miejsc będzie posiadało własne drzwi. Za uzyskanie nieprzeciętnych jak na autobus maksymalnych prędkości 250 km/h odpowiedzialna jest bardzo dobrze znana w środowisku Formuły 1, dr Antonia Terzi -  włoska specjalistka od aerodynamiki, współpracowała z Ferrari i dawnym BMW Williams przy opracowywaniu rozwiązań aerodynamicznych w bolidach obu zespołów.

W tym jakże ambitnym projekcie udział bierze również wieloletni astronauta Wubbo Ockels, którego zadaniem będzie wspieranie inżynierów i studentów z holenderskiego uniwersytetu przy opracowywaniu konstrukcji tego „autobusu”.

Na potrzeby pojazdu zostaną stworzone zupełnie nowe, również mocno zaawansowane technologicznie opony. Za ich rozwój odpowiedzialna jest firma Vredestein. Super-opony o nazwie UltracSessanta są już podobno w fazie zaawansowanych testów. Ogumienie o rozmiarach typowych dla opon ciężarówek ma posiadać właściwości sportowych pneumatyków. Mimo sporych rozmiarów opony mają korzystnie przekładać się na obniżenie konsumpcji paliwa i zwiększać nośność pojazdu na trasie.

Czytaj także:

Super-autobus 2006-10-13

Tematy w artykule: autobusy opony Vredestein

Podobne wiadomości:

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Łotwa kolejnym ważnym rynkiem dla Solarisa

Łotwa kolejnym ważnym rynkiem dla Solarisa

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

Komentuj:

~j 2007-11-12

z taką mocą to bączki można nim kręcić pod marketem... jak ciekawe ile cali ma felga? jak to się zatrzymuje??

~Radzoi zakochany w Ance 2007-10-04

Słuchaj kalachan ja ci powiem!!! Na pewno nie w Polsce;) Za dziurawe drogi;) Ale ałtobusik zajebisty!!!

~kalachan 2007-10-01

Ciekawe gdzie to cudo bedzie wozic tych ludzi z taka predkoscia

~woooow! 2007-10-01

gdyby to było napisane 1 kwietnia to wziąłbym to za pryma aprylis! Ale fakt - robi wrażenie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.