mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Autobusy made in Poland za granicę

Autobusy made in Poland za granicę

W pierwszym kwartale 2007 r. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom 822 szt., czyli aż o 232 szt. więcej niż przed rokiem. Cały czas podstawowym motorem produkcji jest dynamicznie rosnący eksport oraz nieznacznie zwiększona sprzedaż na rodzimym rynku.

Autobusy made in Poland za granicę

Największa cześć wyprodukowanych autobusów stanowią autobusy miejskie -  605 szt. To m.in. efekt usytuowania w naszym kraju centrum produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich przez koncern MAN i Scania, które są zdecydowanymi liderami w tym segmencie. Ponadto wzrostowi produkcji autobusów miejskich sprzyja rosnące zamówienia od polskich klientów.

Podobnie jak w analogicznym okresie zeszłego roku wygląda poziom produkcji pojazdów międzymiastowych. Tutaj na pierwszym miejscu znajduje się Autosan, który wyprodukował 76 takich pojazdów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Solbus i Volvo.

Najmniej w pierwszym kwartale powstało autobusów turystycznych - tylko 35 pojazdów tego typu. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest Volvo.

Biorąc pod uwagę długoletnią tendencję wzrostową w polskim eksporcie autobusów można przypuszczać, że produkcja autobusów w Polsce będzie rosnąć. Warto podkreślić, że to eksport jest podstawą produkcji, a nie sprzedaż krajowa, która cały czas jest mało stabilna.

Obserwując systematyczne rozwijanie produkcji w Polsce przez zagraniczne koncerny można być pewnym, że pozycja takich gigantów jak MAN, Scania czy Volvo będzie w naszym kraju coraz silniejsza. Pozycję umacnia także firma Solaris Bus & Coach. Przemawiają za tym następujące fakty:

  • w 2006 roku MAN uruchomił produkcję autobusów miejskich zasilanych sprężonym gazem ziemnym (przeniesioną z zakładów w Salzgitter) i mocno zainwestował w rozwój zakładu w Starachowicach (m.in. w wanny do kataforezy),


  • Scania wypuściła pierwsze egzemplarze autobusów piętrowych oraz zasilanych etanolem,


  • Volvo uruchomiło w styczniu br. produkcję luksusowego autobusu turystycznego –Volvo 9900, który wcześniej był wytwarzany w Heilbronn w Niemczech,


  • Solaris Bus &Coach zamierza wyprodukować w tym roku od 900 do 1200 pojazdów.

O sile polskiej produkcji autobusów świadczy układ na produkcyjnej liście eksportowej, gdzie najwyższe miejsca zajmują najwięksi eksporterzy autobusów, czyli: MAN, Scania, Volvo i Solaris. To efekt wciąż ograniczonego potencjału naszego krajowego rynku i bardzo silnej na nim konkurencji – informuje firma JMK zajmująca się analizą rynku autobusów.


Przeczytaj także:

Rośnie eksport i produkcja autobusów (2007-01-31)

Scania Production Słupsk: nowe zamówienia - większa produkcja (2007-02-09)

Hybrydowe MAN-y od 2010? (2007-04-03)

Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju (2007-04-05)

Wrocławskie Volvo dostarczy autobusy do Holandii (2007-04-05)

 

 


Podobne wiadomości:

Do 2016 r.  MAN przeniesie produkcję do Starachowic

Do 2016 r. MAN przeniesie produkcję do...

Ciężarówki i Autobusy 2014-12-05

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do Szwecji

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-26

Komentuj:

~Michał 2007-05-15

Hehehehe. Ja też. Mają bardzo ładny wygląd, wyglądają solidne i nikt na nich nie narzeka. Aby kontynuować.

~Patriota 2007-05-08

zgadzam się z LL !!

~LL 2007-05-08

SOLARIS NAJLEPSZĄ MARKĄ AUTOBUSÓW POLSKA MARKA:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?