mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Aveo z Żerania już w listopadzie

Aveo z Żerania już w listopadzie

Pierwszy egzemplarz Chevroleta Aveo wyprodukowany w fabryce FSO na Żeraniu, zjedzie z taśmy produkcyjnej 6 listopada, w rocznicę założenia fabryki. Do końca roku przewidywalnie fabrykę opuści 4 tys. samochodów tej marki a w kolejnym roku około 70 tys.

Aveo z Żerania już w listopadzie

Od wiosny przyszłego roku produkowany będzie także hatchback, przebudowany właśnie przez projektantów z General Motors. Model ten zostanie zaprezentowany podczas przyszłotygodniowej wystawy branżowej we Frankfurcie.
Ulokowanie produkcji dwóch modeli Chevroleta na Żeraniu to efekt strategii GM. Koncern chce rozwijać możliwości produkcyjne na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, umacniając kooperację z niezależnymi od niego kapitałowo podmiotami. W ten sposób mają być wytwarzane głównie Chevrolety, które cieszą się w tej części kontynentu dużym wzięciem.

Jednak w przypadku FSO Żerań, w grę wchodzi nawet utworzenie spółki. AvtoZAZ, ukraiński inwestor warszawskiej fabryki, i GM wciąż bowiem negocjują kwestię wejścia kapitałowego Amerykanów do FSO. GM miałby objąć akcje w wyodrębnionej z holdingu FSO części produkcyjnej, zlokalizowanej na warszawskim Żeraniu. Część akcji nowej firmy pozostanie w rękach AvtoZAZ, który ma obecnie 90 proc. akcji FSO Żerań. Kwestią sporną pozostaje jednak parytet podziału akcji. Amerykanie najchętniej przejęliby większość akcji, a Ukraińcy chcą podzielić je pół na pół.
Nie ma natomiast rozbieżności w sprawie losu kilkunastu poddostawców skupionych w holdingu FSO Żerań. Wraz z powołaniem joint venture z GM, spółki te pozostaną w FSO Żerań. Tym samym spółka nie zniknie z polskiej mapy motoryzacyjnej. Nie wiadomo, czy w akcjonariacie FSO-bis znajdzie się Skarb Państwa, który wciąż ma blisko 10 proc. akcji FSO Żerań. Jest też gwarantem kredytów, którymi spółka finansuje start produkcji Aveo. Wiadomo, że wytwarzanie tego modelu jest niezależne od umowy o powołaniu nowej spółki. Produkcja Aveo wynika bowiem z ubiegłorocznej umowy licencyjnej między GM i UkrAvto, właścicielem AvtoZAZ.

Zobacz więcej o modelu Chevrolet Aveo

Przeczytaj także:

"Polskie" Aveo we Frankfurcie (2007-08-13) 

Pierwszy Aveo z Żerania (2007-06-19)


Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Na stoisku Range Rovera w Genewie nie zabraknie gorącej premiery. Oto całkowicie nowy model z segmentu SUV, który wypełni lukę pomiędzy najmniejszym Evqoue, a dużym Sport.
Odgadnij model Odgadnij model