mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > AvtoVAZ szuka partnera

AvtoVAZ szuka partnera

Przodujący, rosyjski producent samochodów, AvtoVAZ poinformował ostatnio, że do końca września ostatecznie zadecyduje o próbie wspólnego projektu, z którymś z zagranicznych producentów samochodów, odrzucając jednocześnie możliwość sprzedania udziałów firmy.

AvtoVAZ szuka partnera

Pamiętający jeszcze dobrze czasy Związku Radzieckiego, motoryzacyjny moloch posiadający możliwości produkcyjne na poziomie 700 tysięcy egzemplarzy pojazdów rocznie, zaczyna borykać się z dotrzymaniem tempa w rywalizacji z zagranicznymi producentami samochodów. Zaczęli oni ostro szturmować wschodni rynek, gdy w Rosji rozpoczął się na dobre 'naftowo-ekonomiczny boom'. W pierwszej połowie tego roku AvtoVAZ sprzedał jedynie 371 tysięcy egzemplarzy samochodów, podczas gdy zagranicznym importerom udało się sprzedać 489 tysięcy sztuk pojazdów.

AvtoVAZ kontrolowany jest przez producenta przemysłu zbrojnego, Rosoboronexport. W grudniu zeszłego roku narzucił on firmie swoją kadrę zarządzającą, jako część szerokiego planu Kremla, mającego na celu zdobycie kontroli we wszystkich strategicznych gałęziach przemysłu narodowego. Prezes AvtoVAZ, Vladimir Artyakov poinformował, że od jakiegoś czasu regularnie otrzymuje oferty zakupu udziałów przez zagranicznych producentów samochodów. Dodał po tym, iż póki co taka opcja nie jest brana pod uwagę. Producent jest jednak bardzo przychylnie nastawiony na każdą inwestycję, a także produkcję w kooperacji.

Współpraca powinna pomóc producentowi w osiągnięciu wyższych poziomów sprzedaży, które według Artyakova osiągnęły dużo niższy poziom niż zapotrzebowanie kraju, które z kolei szacowane jest w granicach 1,5 miliona egzemplarzy rocznie. Wiosną tego roku krążyły pogłoski, iż Renault SA zainteresowane jest współpracą, lecz nie ujawniono jak do tej pory żadnych detali. Rosyjskie media spekulowały nawet iż francuski producent zamierza wykupić 20 procent udziałów firmy.

Czytaj także:

Rosja chłonie nowe auta (2006-07-10)

Renault rozmawia z AvtoVazem (2006-06-01)

Kałasznikow na czterech kołach (2006-05-11)

Tematy w artykule: AvtoVAZ

Podobne wiadomości:

Wszystko ma swój koniec

Wszystko ma swój koniec

Aktualności 2012-04-20

Dalszy spadek sprzedaży aut na rosyjskim rynku

Dalszy spadek sprzedaży aut na rosyjskim...

Aktualności 2015-03-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.