mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > AvtoVAZ szuka strategicznego partnera

AvtoVAZ szuka strategicznego partnera

Firma AvtoVAZ prawdopodobnie zadecyduje w nadchodzący piątek o podjęciu współpracy ze strategicznym partnerem, który pomógłby największemu rosyjskiemu producentowi samochodów obronić i tak dość wątpliwą pozycję na globalnym rynku. Wśród kandydatów do nowego aliansu wymienia się między innymi Renault, General Motors, Fiata i kanadyjską firmę Magna.

AvtoVAZ szuka strategicznego partnera
„Decyzja o wyborze strategicznego partnera zostanie podjęta przez naszych dyrektorów w piątek. Wtedy też ujawnimy więcej szczegółów odnośnie przyszłej współpracy z jedną z firm, które wyraziły chęć podjęcia takiej współpracy” – powiedziała w krótkiej rozmowie telefonicznej z branżowym serwisem Automotive News Europe, rzecznik prasowa AvtoVAZ, Natalya Sidoruk.

Jak wynika z niepotwierdzonych jeszcze informacji głównym kryterium do stworzenia aliansu z jednym z zachodnich koncernów jest ustalenie rozmiarów przyszłej współpracy. Tematem numer jeden jest tutaj częściowy wykup pakietów akcji przez przyszłych partnerów holdingu Russian Technologies (RT), zależnej od AvtoVAZ spółki scalającej w sobie wiele firm metalurgicznych. Według Sergeia Chemezova, prezesa RT w grę wchodzi odsprzedaż nawet 25% akcji holdingu.

W krajowych mediach roi się od spekulacji kto może zostać przyszłym, znaczącym partnerem w aliansie z AvtoVAZ. Biznesowy dziennik Vedomosti twierdzi, że rosyjski producent aut najprawdopodobniej zdecyduje się na współpracę z Fiatem. Gazeta uważa, że włoski koncern jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o warunki współprodukcji pojazdów. Fiat w przeciwieństwie do Renault jest podobno gotowy zaprojektować nową linię modeli marki Łada i sprzedawać je pod aktualnym logo. Prezydent Fiat Group, Sergio Marchionne w rozmowie z agencją Reutersa potwierdził, że włoski koncern rozważa dokonanie inwestycji w AvtoVAZ przejmując jednocześnie na swoje barki współodpowiedzialność za rozwój i zobowiązania finansowe rosyjskiego producenta.

Niewykluczone, że część udziałów AvtoVAZ trafi w ręce innych inwestorów. Na początku bieżącego tygodnia zarząd rosyjskiego koncernu poinformował, że chęć przejęcia 6% akcji wyraził Bank of Moscow.

Podobne wiadomości:

Dalszy spadek sprzedaży aut na rosyjskim rynku

Dalszy spadek sprzedaży aut na rosyjskim...

Aktualności 2015-03-11

Alians Renault-Nissan zacieśnia współpracę z AvtoVAZ

Alians Renault-Nissan zacieśnia współpracę z...

Aktualności 2014-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.