mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Axor z systemem Telligent

Axor z systemem Telligent

ciągniki siodłowe Mercedes-Benz Axor dostępne są również z systemem stabilizacji jazdy Telligent w wyposażeniu dodatkowym. Układ ten sprawdza się już od kilku lat w modelu Actros, a w sektorze samochodów osobowych znany jest pod nazwą ESP (system stabilizacji toru jazdy). Efektem jego działania jest znaczne zmniejszenie ryzyka wypadków.

Axor z systemem Telligent

System stabilizacji jazdy Telligent rozpoznaje z wyprzedzeniem wszelkie zagrożenia dla stabilności pojazdu, takie jak poślizg, uślizg kół tylnych, zarzucanie naczepy prowadzące do złożenia się zestawu lub niebezpieczeństwo wywrotki. Układ przeciwdziała tym siłom za pomocą sterowania układem hamulcowym i regulacji momentu obrotowego silnika. Reaguje automatycznie, najczęściej zanim kierowca zorientuje się, że pojazdowi grozi utrata przyczepności — na przykład w trakcie pokonywania zakrętów czy gwałtownego manewru omijania. Nie oznacza to jednak, że system Telligent zwalnia kierowcę z obowiązku dostosowywania techniki jazdy do warunków panujących na drodze.

Axor z systemem stabilizacji jazdy Telligent sprawdzi się zwłaszcza w transporcie towarów niebezpiecznych, np. w przemyśle rafineryjnym, gdzie przepisy dotyczące bezpieczeństwa są szczególnie wymagające. Dzięki optymalnej ładowności użytecznej, Axor może też z powodzeniem służyć jako samochód-cysterna lub samochód-silos.

Mercedes-Benz Axor to typoszereg pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 18 t, przeznaczonych do transportu na średnich dystansach, ciężkiego transportu dystrybucyjnego oraz do zastosowań budowlanych. Tym samym, Axor zajmuje miejsce pomiędzy lekką ciężarówką Atego a ciężkim modelem Actros. Poza dwuosiowymi ciągnikami siodłowymi o DMC równej 18 t, do rodziny modelu Axor należą też trzyosiowe ciężarówki z zabudową skrzyniową (do 25 t DMC) oraz trzy- i czteroosiowe pojazdy budowlane o dopuszczalnej masie całkowitej odpowiednio 26 i 32 t.

Czytaj także:

Sportowo-luksusowo-terenowa ciężarówka 2005-12-27

Najdłuższy Mercedes na świecie 2005-11-25

Ofensywa użytkowych DC 2005-11-15

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes Mercedes Axor

Podobne wiadomości:

Najdłuższy Mercedes na świecie

Najdłuższy Mercedes na świecie

2005-11-25

Ofensywa użytkowych DC

Ofensywa użytkowych DC

Aktualności 2005-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando