mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Azjaci zainteresowani

Azjaci zainteresowani

Jak podała dzisiejsza Rzeczpospolita powołując się na jednego z polskich urzędników azjatycki koncern z branży motoryzacyjnej jest poważnie zainteresowany budową fabryki w Polsce.

Nie wiadomo, o jaki dokładnie koncern chodzi. Nie wiadomo też, czy miałaby to być firma produkująca samochody, czy też komponenty do produkcji aut. Najprawdopodobniej nie chodzi tu o Toyotę, która zapowiedziała ostatnio, iż rozważa wybudowanie fabryki w jednym z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w której powstawać będą auta klasy średniej.

"Wody w usta" nabrali też urzędnicy z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To jednak nie dziwi, gdyż przedstawiciele azjatyckich koncernów, czy to z Japonii, czy z Korei Płd. nie lubią, jak mówi się zbyt wcześnie o szczegółach. Więcej na temat planów inwestora powinno być wiadomo w marcu lub kwietniu.

Jeśli informacje te faktycznie się potwierdzą i duży azjatycki koncern będzie chciał wybudować w Polsce fabrykę, to dużą szansę dostaną ponownie podwrocławskie Kobierzyce. W ubiegłym roku gmina ta starała się przyciągnąć na swój teren firmę Kia Motors, która jednak ostatecznie wybudowała zakład produkcyjny na Słowacji. Atrakcyjny teren jednak pozostał, niedaleko od dużego miasta, z dogodnym dojazdem do autostrady i blisko położoną bocznicą kolejową.

Azjatyckie firmy, nie tylko w branży motoryzacyjnej, omijają ostatnimi laty Polskę. Wg danych PAIIZ do końca 2003 roku na ogólną kwotę ok. 75 mld USD zagranicznych inwestycji tylko 1,5 mld USD przypada na kraje azjatyckie. Aby to zmienić polski rząd zamierza rozpocząć promocję naszego kraju na azjatyckim kontynencie. A inwestycje firm z tego regionu mogą liczyć na szczególną pomoc publiczną w postaci grantów, zwolnień i innych ułatwień dla przedsiębiorców. Brak, a raczej ich mała skala, spowodowały, iż Kia rozpoczęła właśnie budowę swojej fabryki na Słowacji.

Tematy w artykule: inwestycje zagraniczne

Podobne wiadomości:

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Aktualności 2014-12-12

Pracownicy tyskiej fabryki GM boją się o pracę

Pracownicy tyskiej fabryki GM boją się o...

Aktualności 2014-12-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?