mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano

BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano

BASF dostarcza potrzebnych produktów i rozwiązań technicznych wykorzystywanych przez indyjskiego producenta samochodów Tata Motors do redukcji zużycia paliwa i emisji spalin, a także do zaprojektowania wyglądu nowego modelu Nano.

BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano
W projekt Nano zaangażowani zostali eksperci BASF z całego świata, aby wspólnie znaleźć dostosowane do potrzeb rozwiązania i procesy, które spełnią oczekiwania firmy Tata Motors. BASF zbudował dla Nano katalizator, który pracuje zgodnie z dopuszczalnymi w Indiach wartościami emisji. Ponadto kolektor ssący w samochodzie Nano jest wyprodukowany z materiału otrzymywanego przy użyciu wzmacnianego włóknem szklanym materiału Ultramid®, produkowanego przez BASF. Wcześniej produkowano kolektory z aluminium. Dzięki zastosowaniu Ultramidu można zaoszczędzić 40% wagi, co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. Widoczny wkład firmy BASF to także kolor i połysk lakieru samochodów Nano. BASF zaopatruje samochody Tata Motors w lakiery samochodowe dla różnych modeli od 1998 roku. Jest także autorem niektórych wariantów kolorystycznych nowego Tata Nano.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemikalia i środki uszlachetniające, poliuretany, dyspersje, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe.

Obecnie BASF ma przedstawicielstwa w trzech miastach w Polsce:
  • Warszawa - siedziba BASF Polska oraz BASF Coatings Services (lakiery samochodowe)
  • Poznań - dział chemii budowlanej
  • Myślenice - dział domieszek do betonu i zakład produkcyjny

Dziś BASF Polska zatrudnia ok. 200 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2007 roku wyniosły 1,72 mld PLN, co stanowi niemal jedną trzecią całości obrotów grupy BASF na terenie Europy Środkowej. W Polsce BASF współpracuje z podmiotami z niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Na lata 2008 - 2009 przeznaczono 10 milionów Euro na inwestycje w nowe zakłady produkcyjne w Polsce.

W 2005 roku firma BASF Polska stała się częścią jednego z centrów biznesu grupy BASF (Business Center Europe Central) obejmującego 15 krajów.

Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?