mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano

BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano

BASF dostarcza potrzebnych produktów i rozwiązań technicznych wykorzystywanych przez indyjskiego producenta samochodów Tata Motors do redukcji zużycia paliwa i emisji spalin, a także do zaprojektowania wyglądu nowego modelu Nano.

BASF: Innowacje dla nowego Tata Nano
W projekt Nano zaangażowani zostali eksperci BASF z całego świata, aby wspólnie znaleźć dostosowane do potrzeb rozwiązania i procesy, które spełnią oczekiwania firmy Tata Motors. BASF zbudował dla Nano katalizator, który pracuje zgodnie z dopuszczalnymi w Indiach wartościami emisji. Ponadto kolektor ssący w samochodzie Nano jest wyprodukowany z materiału otrzymywanego przy użyciu wzmacnianego włóknem szklanym materiału Ultramid®, produkowanego przez BASF. Wcześniej produkowano kolektory z aluminium. Dzięki zastosowaniu Ultramidu można zaoszczędzić 40% wagi, co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. Widoczny wkład firmy BASF to także kolor i połysk lakieru samochodów Nano. BASF zaopatruje samochody Tata Motors w lakiery samochodowe dla różnych modeli od 1998 roku. Jest także autorem niektórych wariantów kolorystycznych nowego Tata Nano.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemikalia i środki uszlachetniające, poliuretany, dyspersje, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe.

Obecnie BASF ma przedstawicielstwa w trzech miastach w Polsce:
  • Warszawa - siedziba BASF Polska oraz BASF Coatings Services (lakiery samochodowe)
  • Poznań - dział chemii budowlanej
  • Myślenice - dział domieszek do betonu i zakład produkcyjny

Dziś BASF Polska zatrudnia ok. 200 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2007 roku wyniosły 1,72 mld PLN, co stanowi niemal jedną trzecią całości obrotów grupy BASF na terenie Europy Środkowej. W Polsce BASF współpracuje z podmiotami z niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Na lata 2008 - 2009 przeznaczono 10 milionów Euro na inwestycje w nowe zakłady produkcyjne w Polsce.

W 2005 roku firma BASF Polska stała się częścią jednego z centrów biznesu grupy BASF (Business Center Europe Central) obejmującego 15 krajów.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech