mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > BMW zrywa z Peugeotem

BMW zrywa z Peugeotem

Współpraca BMW z Peugeotem nad produkcją czterocylindrowych silników benzynowych najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona. Bawarski koncern w niedalekiej przyszłości samodzielnie będzie tworzył takie jednostki napędowe.

BMW zrywa z Peugeotem
Jak donosi niemiecka gazeta branżowa Automobilwoche, do 2016 roku współpraca obu koncernów motoryzacyjnych będzie jeszcze kontynuowana, jednak po tym terminie stoi ona pod dużym znakiem zapytania. Rzecznik BMW potwierdził, że od pewnego czasu niemiecka firma przymierza się do samodzielnych prac nad nową generacją niewielkich silników benzynowych. Tym samym potwierdził doniesienia francuskiego dziennika Les Echos o rychłym zakończeniu współpracy obu firm.

Insynuacje o końcu wspólnych prac nad silnikami benzynowymi pojawiły się już w lipcowym wywiadzie, jaki udzielił Norbert Reithofer, szef BMW. Wspomniał on wówczas, że BMW pracuje nad nowymi silnikami sześciocylindrowymi, ale także mniejszymi czterocylindrowymi oraz... z trzema cylindrami. Ta ostatnia jednostka miałaby niebawem pojawić się w niektórych wersjach Mini, a to właśnie pod maski modeli tej marki trafiają obecnie wspólne silniki BMW i Peugeota.

Współpraca pomiędzy BMW i Peugeotem rozpoczęła się w 2002 roku. 1,6-litrowe silniki benzynowe, będące owocem tej współpracy, zasilają modele Mini. W 2011 roku obie firmy zapowiedziały, że zainwestują wspólnie kolejne 100 milionów euro, tym razem w prace nad technologią hybrydową oraz napędem elektrycznym. Dziś wiadomo, że z tej inwestycji już raczej na pewno nic będzie.

Przyczyn w zapowiadanym rozwiązaniu współpracy można doszukiwać się co najmniej kilku. Najpoważniejszymi wydają się być poszukiwania francuskiego koncernu, borykającego się z różnymi trudnościami, solidnego partnera, który wspomógłby Peugeota pokaźnym zastrzykiem kapitału. A w tej kwestii sprawa wydaje się już być przesądzona, bowiem od zeszłego roku to General Motors ma już 7 proc. udziałów w Peugeocie i niewykluczone, iż niebawem przejmie całkowitą kontrolę nad francuską firmą motoryzacyjną.

Podobne wiadomości:

Ford Mondeo, Opel Insignia, Peugeot 508, VW...

auto motor i sport 0000-00-00

Duże, przestronne, reprezentacyjne auta wcale nie muszą kosztować majątku i mieć diesla pod maską. Właśnie teraz warto kupić atrakcyjnie wycenione limuzyny napędzane benzyną.

BMW Concept Active Tourer: samochód na rower

auto motor i sport 0000-00-00

Oto kolejny, odbiegający od klasycznych aut BMW, koncept z Bawarii - jest hybrydą, ma napęd na przód, a rowerzyści będą z niego nad wyraz zadowoleni.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.