mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > BMW zrywa z Peugeotem

BMW zrywa z Peugeotem

Współpraca BMW z Peugeotem nad produkcją czterocylindrowych silników benzynowych najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona. Bawarski koncern w niedalekiej przyszłości samodzielnie będzie tworzył takie jednostki napędowe.

BMW zrywa z Peugeotem
Jak donosi niemiecka gazeta branżowa Automobilwoche, do 2016 roku współpraca obu koncernów motoryzacyjnych będzie jeszcze kontynuowana, jednak po tym terminie stoi ona pod dużym znakiem zapytania. Rzecznik BMW potwierdził, że od pewnego czasu niemiecka firma przymierza się do samodzielnych prac nad nową generacją niewielkich silników benzynowych. Tym samym potwierdził doniesienia francuskiego dziennika Les Echos o rychłym zakończeniu współpracy obu firm.

Insynuacje o końcu wspólnych prac nad silnikami benzynowymi pojawiły się już w lipcowym wywiadzie, jaki udzielił Norbert Reithofer, szef BMW. Wspomniał on wówczas, że BMW pracuje nad nowymi silnikami sześciocylindrowymi, ale także mniejszymi czterocylindrowymi oraz... z trzema cylindrami. Ta ostatnia jednostka miałaby niebawem pojawić się w niektórych wersjach Mini, a to właśnie pod maski modeli tej marki trafiają obecnie wspólne silniki BMW i Peugeota.

Współpraca pomiędzy BMW i Peugeotem rozpoczęła się w 2002 roku. 1,6-litrowe silniki benzynowe, będące owocem tej współpracy, zasilają modele Mini. W 2011 roku obie firmy zapowiedziały, że zainwestują wspólnie kolejne 100 milionów euro, tym razem w prace nad technologią hybrydową oraz napędem elektrycznym. Dziś wiadomo, że z tej inwestycji już raczej na pewno nic będzie.

Przyczyn w zapowiadanym rozwiązaniu współpracy można doszukiwać się co najmniej kilku. Najpoważniejszymi wydają się być poszukiwania francuskiego koncernu, borykającego się z różnymi trudnościami, solidnego partnera, który wspomógłby Peugeota pokaźnym zastrzykiem kapitału. A w tej kwestii sprawa wydaje się już być przesądzona, bowiem od zeszłego roku to General Motors ma już 7 proc. udziałów w Peugeocie i niewykluczone, iż niebawem przejmie całkowitą kontrolę nad francuską firmą motoryzacyjną.

Podobne wiadomości:

BMW M3 Sedan sfilmowane zupełnie bez...

auto motor i sport 0000-00-00

Pewnemu motocykliście udało się sfilmować nową "eM-trójkę" sedan - zobaczcie jak prezentuje się ona wideo.

BMW 4: są polskie ceny, piękne coupe kosztuje...

auto motor i sport 0000-00-00

"Czwórka", która w gamie BMW zastępuje serię 3 Coupe, została już wyceniona na nasz rynek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?