mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > B-Klasa z V8

B-Klasa z V8

I na takie wiadomości czekamy! Chwila odpoczynku od samochodów napędzanych kalafiorem, wyścigu o jak najniższe spalanie i emisję CO2 na poziomie 0,0001 g/km.

B-Klasa z V8

Otóż, do rzeczy. Powiemy krótko: Mercedes Klasy B z 388 konnym silnikiem V8 o pojemności 5,5 litra, rozwijającym 530 niutonometrów momentu obrotowego. Tu w zasadzie można by skończyć temat i napawać się magią tych słów, ale mamy jeszcze garstkę informacji, które są dość ciekawe.

Niestety, od razu trzeba ostudzić wasz zapał: auto powstało w jednym egzemplarzu i na tym konstruktorzy poprzestaną. Samochód został stworzony w fabryce Merca w Rastatt na wniosek szefa zakładów Petera Wespa. Piotrek dał swojej załodze zadanie stworzenia szczególnego samochodu na bazie B-Klasy, lecz nie podał żadnych szczegółów - "róbta co chceta". Andreas Würz, kierownik technicznego zespołu treningowego, od razu podjął się wykonanania zadania. Pomyślał, pooglądał B-Klasę pod każdym kątem, zajrzał tu i tam, aż w końcu stwierdził: - W zasadzie, to możnaby tu upakować V8 pod maskę. Wspaniały człowiek.

Razem z Matthiasem Riegerem, kierownikiem działu elektroniki, skompletował zespół 12 drugo- i trzeciorocznych stażystów, uczących się w Mercedesie, dumę i przyszłość motoryzacji, którzy łącznie stworzyli tę piękną wersję Klasy B. Team miał wyznaczone kilka reguł, których musiał się trzymać, mianowicie: ogólna konstrukcja auta musi być nienaruszona, na zewnątrz muszą znaleźć się malutkie wzmianki stylistyczne, dające do zrozumienia, że auto raczej na dieslu nie jeździ, a wnętrze musiało być usportowione. B55 miał też być całkowicie sprawny w codziennym użytkowaniu. Młodzi wzięli na warsztat wersję B 200 CDI, rozkręcili ją aż do samej bielizny i władowali pod maskę 5,5 litrowe V8, sparowane z siedmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. Przeniesiono także ECU (Engine Control Unit), czyli całe elektroniczne osprzętowanie silnika. Zastosowano tu napęd na tył przeniesiony w całości z poprzedniego wcielenia Klasy E bez większych kłopotów. Hamulce przetransplantowano z C32 AMG.Panowie mieli nieco problemów z prowadzeniem, jednak prace postępowały w dobrym kierunku, zatem w końcu udało się wyelimonować niedogodności. Zmieniono także układ wydechowy, dzięki któremu wszyscy, dosłownie wszyscy obrócą się w kierunku B55 zaraz po przekręceniu kluczyka.

Wewnątrz, słupki A, B oraz C pokryte są w całości Alcantarą, podobnie jak cała podsufitka. Siedzenia wykonane są częściowo ze skóry, a częściowo także z Alcantary. Auto pomalowano na biały kolor, kontrastujący z czarnymi wlotami powietrza i "przypalonymi" kloszami reflektorów.

Samochód waży 1620 kg, czyli 180 kg więcej niż seryjne auto, zatem możemy się spodziewać ciekawych osiągów. - Nie mierzyliśmy jeszcze żadnych czasów, ale można spodziewać się dojechania do setki poniżej 6 sekund - mówi Würz.Peter Wesp, czyli ten, który zlecił wykonanie jakiejkolwiek ciekawej B Klasy, jest niesamowicie dumny ze swoich podwładnych i efektu ich pracy: - Zespół stażystów wykonał kawał dobrej roboty, aplikując takie geny do tego samochodu i w efekcie tworząc coś, czego nikt nigdy się nie spodziewał.

Krótki filmik z udziałem maleństwa można znaleźć na YouTube.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Klasa B
Mercedes Klasa B
Cena podstawowa już od: 104 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

BIOME – przyszłość według Mercedesa?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Tomala 2011-01-03

Super auto, szkoda że tak mało pisze się o tych autach (B klasie). Jestem użytkownikiem i polecam B200 CDI.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando