mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne kierowców

Kierowcy zawodowi oraz ci, którzy łamią przepisy muszą stawić się na badania psychologiczne, aby można było stwierdzić czy istnieją lub nie przeciwwskazania do kierowania pojazdami. Dziś kilka słów o badaniach psychologicznych kierowców.

Badania psychologiczne kierowców
Według ustawy o kierujących pojazdami badaniu podlegają osób, któe ubiegają się o uzyskanie uprawnień na prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E oraz m.in. uprawnień do kierowania tramwajem. Drugą grupę stanowią kierowcy, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środków o działaniu podobnym do alkoholu. Badania muszą rówjnież odbyć kierowcy, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych i osoby, wobec których w wyniku badania lekarskiego została stwierdzono podejrzenie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Badana psychologiczne muszą również przechodzić osoby, które kierują pojazdami w ramach obowiązków służbowych autem prywatnym lub służbowym. Wykonywanie tej pracy nie jest uzależnione od przeprowadzenia badań psychologicznych, chyba że w przepisach wewnętrznych firma uzależniła wykonywanie takich obowiązków od konieczności poddania się temu badaniu przez pracownika.

Sprawność psychiczna kierowcy to 4 fundamentalne elementy:

  • wiedza - kierowca musi znać przepisy ruchu drogowego, zasady prowadzenia pojazdu, orientować się w zasadach, jakie panują w ruchu drogowym oraz mieć wiedzę na temat wpływu sytuacji na drodze na sposób prowadzenia pojazdu

  • umiejętności i wprawa - od kierowcy wymaga się od kierowcy wymaga się umiejętności właściwej obsługi urządzeń kierujących, odpowiedniej oceny sytuacji, oceny własnych możliwości w sytuacji drogowej typowej, nowej i trudnej, umiejętności wykonywania właściwych manewrów z uwzględnieniem cech sytuacji drogowej.

„W sytuacjach drogowych nie tylko wiek kierowcy sprzyja uczestnictwu w wypadku drogowym, duże znaczenie ma doświadczenie. Jego brak powoduje, że młodzi wiekiem i stażem kierowcy mają trudności z właściwą oceną sytuacji na drodze i podejmowaniem decyzji. Im trudniejsza i bardziej zaskakująca sytuacja, a także im mniejsze doświadczenie kierowcy, tym więcej czasu zajmuje mu trafna ocena sytuacji, podjęcie właściwej decyzji i jej wykonanie” - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

  • motywacja i postawy - od kierowcy oczekuje się motywacji do zachowania bezpiecznego, braku agresywnych zachowań i lekceważących w stosunku do inych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej jest to związane z reedukacją kierowców, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

  • predyspozycje do prowadzenia pojazdu - możliwości kierowcy określa się przez badania psychofizyczne. Stwierdza się istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem i wykonywania zawodu kierowcy.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda skoda2016

Podobne wiadomości:

Skoda 130 RS - prędkość w dwóch smakach

auto motor i sport 2016-07-14

Pierwsza jest wyścigowa, druga rajdowa. Jedna wymaga od kierowcy refleksu, druga płynności, ale obie sprawiają, że z każdym kilometrem uśmiech na jego twarzy robi się coraz szerszy. Oto Skody 130 RS. Sprawdzamy jak wyczynowe modele sprzed lat wypadają na tle seryjnej Skody Octavii w wersji 230 RS.

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando