mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Baja Poland wystartował

Baja Poland wystartował

Dziś o 17.30, honorowym startem spod Urzędu Miasta Szczecina, rozpoczęła się kolejna edycja rajdu Baja Poland. Przez dwa kolejne dni najlepsi w Polsce, i nie tylko, kierowcy samochodów terenowych będą się ścigać po bezdrożach Pomorza Zachodniego. Największymi gwiazdami i jednocześnie faworytami do końcowego zwycięstwa są bez wątpienia Krzysztof Hołowczyc i Stephen Peterhansel, choć bez wątpienia wielu kibiców będzie ściskać kciuki za jedyną Polkę w tym gronie, czyli Klaudię Podkalicką.

Baja Poland wystartował
Baja Poland to największa, ale i najbardziej prestiżowa krajowa impreza cross-country. Rajd ten jest rundą kandydacką Pucharau Świata w rajdach terenowych (FIA CUP FOR CROSS-COUNTRY BAJAS), Pucharem Europy Centralnej w rajdach terenowych, Otwartymi Rajdowymi Mistrzostwami Polski Samochodów Terenowych, Międzynarodowymi Mistrzostwami Republiki Czeskiej w rajdach terenowych oraz Pucharem Republiki Słowacji w rajdach terenowych.

Rajd rozegrany zostanie w formule trzydniowej na terenie miasta Szczecina, gmin Dobra oraz Drawsko Pomorskie. W sobotę i niedzielę zawodnicy rywalizować będą na 8 odcinkach specjalnych o łącznej długości 408 kilometrów - całkowita długość trasy to 713,40 km.

Organizatorzy przygotowali najdłuższe jak do tej pory w Polsce odcinki specjalne. W sobotę rajd przenosi się na Poligon Drawski - jeden z największych ćwiczebnych terenów wojskowych w Europie. Tam walka będzie rozgrywana na odcinkach 104 km i 181 km. Co ciekawe organizatorzy wyrównywali trasy, tak więc prędkość będzie miała tu ogromne znaczenie. Niedzielne ściganie rozgrywane będzie na terenach gminy Dobra i miasta Szczecin. Na zawodników czekają 4 OS-y liczące w sumie 114 km. Do rajdu zgłosiły się 43 załogi w tym światowa czołówka kierowców rajdowych.

Między innymi Krzysztof Hołowczyc zwycięzca zeszłorocznej edycji Pucharu Świata w Rajdach Cross-Country Baja FIA i jednocześnie pierwszy Polak, który triumfował w tej serii. Jego główny konkurenten do końcowego zwycięstwa z pewnością będzie dziewięciokrotny zwycięzca rajdu Dakar - Stephane Peterhansel.

- Już po raz trzeci startuję w Baja Poland. Impreza robi postęp geometryczny, jeśli chodzi o swoją jakość. W kalendarzu na 2012 rajd ten jest już wpisany jako eliminacja Pucharu Świata. Wydaje mi się więc, że organizatorzy zrobią wszystko, żeby ta impreza stała na światowym poziomie. Będzie to niewątpliwie duże wyzwanie. Cieszę się, że mogę w nim wziąć udział i czuje się poniekąd współodpowiedzialny za jakość tego wydarzenia. Nie ukrywam, że mam dość spore ambicje sportowe w związku z moim startem. Chcę oczywiście walczyć o zwycięstwo. Nie będzie łatwo, bo swój udział potwierdził Stephane Peterhansel jak również wielu znakomitych kierowców z czołówki cross-country. Sam jestem bardzo ciekawy tej rywalizacji. Pojedziemy w inne niż do tej pory regiony, będzie to dla nas całkowicie nowe doświadczenie – powiedział Krzysztof Hołowczyc.

W piątek odbył się krótki, około pięciokilometrowy prolog rajdu. Najlepszy na tym dość trudnym technicznie etapie okazał się Krzysztoł Hołowczyc, który wyprzedził Stephana Peterhansela i Sławomira Wasiaka. Kłopoty techniczne z autem spowodowały, że ledwo na start zdążyła Klaudia Podkalicka, startująca w kategorii T2, czyli aut (prawie) seryjnych. Ostatecznie po prologu zajmuje 21. lokatę, ale już zapowiedziała w kolejnych dwóch dniach atak na wyższe lokaty.

Miasteczko rajdowe czyli park serwisowy, biuro rajdu i biuro prasowe w tym roku znalazło swoją siedzibę na terenie Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

Właśnie w tym miejscu wspólnie z rajdem odbywać się będą Targi Motoryzacyjne Motoshow. Są to największe targi motoryzacyjne w regionie. Swoją ofertę zaprezentują dealerzy aut osobowych i użytkowych, motocykli, akcesoriów, car audio i tuning, wyposażenie serwisów oraz firmy z branż: finanse, ubezpieczenia, szkoły jazdy itp. Wydarzenie zostanie połączone z prawdziwym show, które zadziwi nie tylko fanów motoryzacji. Dla wszystkich, którzy kochają ryk silników, przygotowaliśmy całą masę atrakcji.

Podobne wiadomości:

Volvo XC90 bezpieczne także w offroadzie

Volvo XC90 bezpieczne także w offroadzie

Aktualności 2014-12-04

Skoda Yeti: Sprawdzi się w terenie?

Skoda Yeti: Sprawdzi się w terenie?

Testy samochodów 2014-09-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.