mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bardziej ekologiczne dostawczaki

Bardziej ekologiczne dostawczaki

Unia Europejska ma znów nowe pomysły w kwestii ekologii w motoryzacji - od 2014 roku producenci małych aut dostawczych będą musieli przestrzegać nowych przepisów. Od 2017 roku natomiast obostrzenia będą dotyczyć wszystkich samochodów dostawczych.

Bardziej ekologiczne dostawczaki
Dotyczy to oczywiście normy emisji CO2 do atmosfery. Ministrowie Środowiska Państw Członkowskich Unii Europejskiej przyjęli zapisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określającego normy emisji dla nowych lekkich samochodów dostawczych. Porozumienie zawarto podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska, która odbyła się 20 grudnia br. w Brukseli. Chodzi głównie o nałożenie obowiązku na producentów, mówiącego, że średnia emisja CO2 z takich samochodów nie może przekraczać 175 g/km, począwszy od 2014 roku, stopniowo do roku 2017.

Oznacza to, że w 2014 roku 70% samochodów będzie musiało spełniać odpowiedni poziom emisji CO2, zaś w kolejnych latach udział procentowy pojazdów będzie wzrastał następująco: 75% w roku 2015; 80% w roku 2016; 100% w roku 2017. Rozporządzenie przewiduje też wprowadzenie systemu polegającego na promowaniu producentów wprowadzających na rynek samochody emitujące poniżej 50 gCO2/km, czyli tzw. superkredytów. Jednocześnie producenci nie spełniający obowiązków wynikających z przepisów, produkujący pojazdy przekraczające poziom emisji CO2, narażeni będą na ponoszenie opłat z tego tytułu.

W tym wszystkim chodzi głównie o dotarcie do celu, który postawili sobie urzednicy UE - maksymalnie 147 g/km średniej emisji wśród samochodów dostawczych do 2020 roku.

Przypomnijmy także, że Unia Europejska zarządziła ograniczenie wartości emisji dwutlenku węgla do atmosfery do 120 g/km do 2012 roku. Od 2020 roku obostrzenie ma wynosić maksymalnie 95 g/km. Aż strach myśleć o czym dowiemy się w kolejnych latach.

Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Komentuj:

icek_star 2010-12-28

no dobra a jak już kraje "bardziej" ucywilizowane zejdą do minimalnego minimum w wytwarzaniu CO2, a nadal tego tlenku w atmosferze będzie tyle ile jest, to co dalej ???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.