mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będą chińskie Fiaty

Będą chińskie Fiaty

W dniu wczorajszym Fiat i chiński koncern Guangzhou Automobile Industry Group. podpisały "umowę ramową" dotyczącą produkcji samochodów i silników w nowej fabryce na terenie Chin. Produkcja ruszy w drugiej połowie 2011 roku.

Będą chińskie Fiaty
Oba koncerny, które mają po 50 procent udziałów w nowo powstałej spółce, zainwestują w sumie 400 mln euro, które w głównej mierze zostaną wykorzystane na budowę nowej fabryki w miejscowości Changsha, stolicy prowincji Hunan (środkowa część południowych Chin). W pierwszym etapie fabryka będzie w stanie wytwarzać rocznie 140 tys. samochodów oraz 220 tys. silników. Zdolności produkcyjne docelowo mają zostać zwiększone do odpowiednio 250 tys. aut i 300 tys. silników.

Pierwszym modelem, który będzie wytwarzany przez nową spółkę, będzie Linea, która na chiński rynek trafi z dwoma silnikami - 1,4 120 KM oraz 1,4 T-Jet 150 KM, oczywiście produkowanymi również w Chinach. Kolejnymi modelami, które trafią do produkcji, mają być Bravo i Grande Punto.

Guangzhou Auto, które na chińskim rynku współpracuje już m.in. z Toyotą oraz Hondą, w zeszłym roku sprzedało 530 tys. aut. Współpraca z Fiatem rozpoczęła się już w ubiegłym roku, kiedy to chiński koncern nabył od Fiata prawa do platformy wykorzystywanej w modelu Alfa Romeo 166 w celu stworzenia i wprowadzenia na rynek swojej własnej marki.

Dla Fiata nie będzie to pierwsza przygoda z chińskim rynkiem. Do 2007 r. włoski koncern był obecny na tym największym obecnie rynku motoryzacyjnym w ramach podobnej współpracy z Naijing Automobile. W tym samym już roku podpisane zostało wstępne porozumienie o współpracy z Chery Automobile. Produkcja miała ruszyć w 2009 roku, jednak kilkakrotnie była przekładana, aż w końcu została odłożona w czasie. Od dwóch lat do Chin trafia rocznie jedynie kilka tysięcy Fiatów produkowanych w Europie.

Podobne wiadomości:

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Aktualności 2017-07-04

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Komentuj:

~romek 2011-08-12

Linea to piękne autko :-)

~DNO DNO DNO 2009-07-08

to będzie auto z gatunku niesprzedawalnych

~co to ma być 2009-07-08

DNO, DNO, DNO!!!

~zen 2009-07-07

jak to szło.. FIAT TO GRAT.. a do tego jesce z chin :(( PADAKA NA MAXA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.