mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będą zwolnienia w strefach

Będą zwolnienia w strefach

Rząd przygotował nowelizację ustawy, w efekcie której pracę w specjalnych strefach ekonomicznych może stracić kilka tysięcy osób.

Będą zwolnienia w strefach
Firmy najbardziej dotknięte kryzysem będą mogły zwolnić do 40 proc. pracowników. Podstawą wyliczeń będzie liczba etatów, do których inwestorzy zobowiązali się w zezwoleniu na prowadzenie działalności. Pozwoli na to nowelizacja ustawy o strefach, którą właśnie przygotowało Ministerstwo Gospodarki – informuje Rzeczpospolita. Na chwilę obecną za taki krok inwestorzy musieliby zwrócić przyznaną wcześniej pomoc publiczną. Po zmianie ustawy nie poniosą żadnych konsekwencji. Według szacunków, zamiar redukcji zatrudnienia zgłosiła do ministerstwa już co dwunasta firma działająca w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Jest to łącznie około 100 przedsiębiorców. Tylko w ich przypadku zwolnienia mogłyby objąć ok. 4 tys. osób. Ale ta liczba na pewno się zwiększy, bo sytuacja inwestorów, z których większość produkuje na eksport, z powodu spadku popytu dramatycznie się pogarsza – prognozuje Rzeczpospolita.

Zgoda na zwolnienia to nie jedyna zmiana w przepisach dotyczących inwestowania w strefach. We wtorek do Rady Ministrów skierowany został projekt rozporządzenia znacznie łagodzący kryteria, na których podstawie grunty prywatne włączane są do stref. O połowę obniżony będzie m.in. wymóg dotyczący poziomu zatrudnienia i wielkości inwestycji na terenach z wysoką stopą bezrobocia. Będą także ułatwienia dla firm, które działając w strefach, chcą zmieniać profil produkcji dla ratowania zatrudnienia.

Znowelizowana ustawa o SSE jeszcze w marcu trafi do uzgodnień międzyresortowych. W maju powinna się znaleźć w Sejmie.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Aktualności 2014-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.