mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będzie hybrydowe Volvo

Będzie hybrydowe Volvo

Już w 2012 roku w sprzedaży powinno pojawić się hybrydowe Volvo, które będzie można naładować ze zwykłego gniazdka domowego. W tym celu Volvo współpracuje z firmą Vattenfall.

Będzie hybrydowe Volvo
W styczniu 2007 roku Volvo Car Corporation i Vattenfall uruchomiły wspólny projekt w celu opracowania i przetestowania technologii "plug-in". Obecnie współpraca tych firm wkracza w następny etap.

Technologia hybrydowa znacząco obniży negatywny wpływ pojazdów mechanicznych na naturalne środowisko. Dodatkowo posiadanie pojazdu hybrydowego typu plug-in będzie wygodne ze względu na możliwość "tankowania" w domu, przy czym koszty paliwa ulegną znacznemu zmniejszeniu.

- Chcemy zainwestować we wspólne przedsięwzięcie przemysłowe, które ma na celu uruchomienie w Szwecji w 2012 r. seryjnej produkcji samochodów z napędem hybrydowym – czyli napędzanych silnikiem elektrycznym i wysokoprężnym – z możliwością ładowania z gniazdka elektrycznego. Jest to dla nas istotny kierunek rozwoju – mówi Stephen Odell, prezes i dyrektor generalny Volvo Car Corporation.

Prace nad nowymi samochodami są prowadzone i finansowane wspólnie przez obydwa przedsiębiorstwa. Planuje się, że Volvo Car Corporation będzie produkować pojazdy, zaś Vattenfall opracuje układy ładowania i będzie dostarczać pojazdom energię elektryczną. Cena pojazdu hybrydowego typu plug-in będzie wyższa niż pojazdu z napędem konwencjonalnym. Akumulatory są nadal drogie, jednak w przypadku pojazdu wykorzystującego energię elektryczną koszty paliwa mogą spaść do jednej trzeciej w porównaniu z pojazdem napędzanym silnikiem wysokoprężnym.

Pojazdy hybrydowe typu plug-in napędzane są przez silnik elektryczny dużej mocy zasilany z akumulatora litowo-jonowego. Ładowanie akumulatora ze zwykłego gniazdka domowego zajmuje około pięciu godzin. Akumulator jest ponadto doładowywany przy każdorazowym użyciu hamulców.

Jeszcze w tym roku, latem, zostaną zademonstrowane pierwsze trzy egzemplarze Volvo V70, które posłużą do zbierania informacji na temat tej nowej technologii.

Podobne wiadomości:

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.