mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Będzie więcej biopaliw

Będzie więcej biopaliw

W Czechowicach trwa budowa nowoczesnej instalacji do produkcji estrów kwasów tłuszczowych. Po jej uruchomieniu, zaplanowanym na marzec przyszłego roku, właściciel zakładu - Grupa LOTOS, dostarczy na rynek nawet do 100. tys. ton biokomponentu rocznie. Wartość realizowanej na Śląsku inwestycji szacuje się na ok. 70 mln zł.

Będzie więcej biopaliw
Kluczem do sukcesu na rynku biopaliw i zarazem sposobem uniknięcia kłopotów z dostępem do surowca jest wybór instalacji, która pozwoli na przerabianie różnego rodzaju surowców, nie tylko rzepaku. Instalacja o takich możliwościach powstaje właśnie w Czechowicach.

Dziś w Polsce wiele firm pragnie inwestować w fabryki produkujące biokomponent, a informacjom tym towarzyszą  sygnały, przestrzegające przed tym, że planowana produkcja zdecydowanie przewyższy możliwości pozyskania surowca z dotychczasowych upraw rzepaku. Nawet istotne zwiększenie areału tych upraw nie będzie w stanie zapewnić bazy surowcowej mocom produkcyjnym, jakie planują zainstalować chętni do włączenia się w grę rynkową. Zakłada się, że z czasem środek ciężkości, jeśli chodzi o surowce do produkcji biokomponentu, przesunie się w stronę różnego rodzaju surowców tłuszczowych. Takie rozwiązanie umożliwiają najnowocześniejsze technologie. Pozwolą one również czechowickiej bioinstalacji przerabiać zarówno olej rzepakowy jak i inne rodzaje olejów roślinnych.

Wykorzystanie estrów kwasu tłuszczowego w napędzaniu silników, nie jest ani nowym, ani też rewolucyjnym rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że u podstaw konstrukcji silnika Rudolfa Diesla, padło założenie, iż jego silnik napędzany będzie właśnie paliwem wytwarzanym na bazie olejów roślinnych. Punktem wyjścia tych rozważań była przede wszystkim bliskość upraw rzepaku oraz łatwość ich przerobu.

Czytaj także:

Paliwowe innowacje z Nysy (2007-06-26)

Kokosowe oktany (2007-05-10)

'Wieprzowy' diesel (2007-04-23)

Pomarańczowe paliwo (2007-03-08)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!
Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!
Na dzień przed rozpoczęciem salonu motoryzacyjnego w Genewie poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu na Europejski Samochód Roku (European Car of the Year) 2017. Peugeot 3008 pokonał sześciu bardzo mocnych kandydatów.
Odgadnij model Odgadnij model