mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezkonkurencyjny Groenholm, sukces Kościuszki

Bezkonkurencyjny Groenholm, sukces Kościuszki

Na szutrowych nawierzchniach Rajdu Finlandii najlepiej poradzili sobie fińscy kierowcy za kierownicą Forda Focusa RS WRC - pierwsze miejsce zajął Marcus Groenholm, a drugie Mikko Hirvonen. Jedyna polska załoga startująca w tym rajdzie - Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak - zajęła 3. miejsce w klasyfikacji FIA JRC.

Bezkonkurencyjny Groenholm, sukces Kościuszki

Nowy Ford Focus RS WRC zdominował dziewiątą rundę mistrzostw świata, wygrywając aż 20 z 23 odcinków specjalnych. Groenholm uzyskał najlepsze czasy na 16 OS-ach, Hirvonen wygrał trzy próby, a jeden odcinek Finowie wygrali ex aequo. Groenholm odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu, a zarazem 29 w karierze. Jednocześnie odniósł siódme zwycięstwo w ostatnich ośmiu edycjach rajdu Finlandii. W ten sposób powiększył przewagę nad Loebem w klasyfikacji kierowców do 13 punktów. Zespół BP-Ford zdobył maksymalną liczbę punktów, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji zespołów fabrycznych i powiększając przewagę o kolejne 12 punktów.

Rajd Finlandii jest najszybszą rundą mistrzostw. Gładkie, równe szutrowe drogi z wieloma szczytami, biegnące w pofalowanym terenie wymagają wielkiej precyzji i odwagi. Średnia prędkość na najszybszym OS-ie rajdu wyniosła 132 km/h. Kierowcy pokonali 23 odcinki o łącznej długości 360,34 km.

Zanim jednak rozpoczęła się na dobre walka pomiędzy dwoma kierowcami teamu BP-Ford, pierwszym liderem rajdu był Chris Atkinson (Subaru). Na pierwszym piątkowym OS-ie na prowadzenie wysunął się Jari-Matti Latvala (Ford). Od OS 3 w walce o zwycięstwo liczyli się już tylko kierowcy zespołu BP-Ford. Na trzecim miejscu rajd ukończył Sebastien Loeb (Citroen). Tuż za podium zameldował się na mecie Chris Atkinson, piąty był Henning Solberg (Ford), a szósty Xevi Pons (Subaru), debiutujący w nowym zespole.

Bardzo dobrze w rajdzie pojechała jedyna polska ekipa. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (na zdjęciach) po przejechaniu 360 kilometrów oesowych stanęli na podium zajmując 3. miejsce w klasyfikacji FIA JRC i zdobywając pierwsze 6 punktów w tej klasyfikacji. To największy do tej pory sukces Michała Kościuszko w Mistrzostwach Świata.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Finlandii:
1. M. Groenholm/T. Rautiainen Ford Focus RS 2h 57min 26.1s
2. M. Hirvonen/J. Lehtinen Ford Focus RS 2h 57min 50.3s
3. S. Loeb/D Elena Citroen C4 2h 58min 36.0s
4. C. Atkinson/ S. Prévot Subaru Impreza 3h 00min 28.9s
5. H. Solberg/C. Menkerud Ford Focus RS 3h 01min 55.5s
6. X. Pons/X. Amigo Subaru Impreza 3h 04min 26.6s
7. U. Aava/K. Sikk Mitsubishi Lancer 3h 05min 05.7s
8. M. Östberg/O. Unnerud Subaru Impreza 3h 06min 58.0s
    
Klasyfikacja rajdowych mistrzostw świata (po rundzie 9/16)

Kierowcy     
1. M Grönholm 75pkt 
2. S Loeb 62pkt 
3. M Hirvonen 57pkt 
4= H Solberg 28pkt 
4= D Sordo 28pkt 
6. P Solberg 26pkt 

Zespoły
1. BP-Ford 132pkt
2. Citroen Total 92pkt
3. Subaru 48pkt
4. Stobart VK M-Sport Ford 45pkt
5. OMV Kronos Citroen 27pkt
6. Munchi's Ford 6pkt

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.