mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezkonkurencyjny Groenholm, sukces Kościuszki

Bezkonkurencyjny Groenholm, sukces Kościuszki

Na szutrowych nawierzchniach Rajdu Finlandii najlepiej poradzili sobie fińscy kierowcy za kierownicą Forda Focusa RS WRC - pierwsze miejsce zajął Marcus Groenholm, a drugie Mikko Hirvonen. Jedyna polska załoga startująca w tym rajdzie - Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak - zajęła 3. miejsce w klasyfikacji FIA JRC.

Nowy Ford Focus RS WRC zdominował dziewiątą rundę mistrzostw świata, wygrywając aż 20 z 23 odcinków specjalnych. Groenholm uzyskał najlepsze czasy na 16 OS-ach, Hirvonen wygrał trzy próby, a jeden odcinek Finowie wygrali ex aequo. Groenholm odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu, a zarazem 29 w karierze. Jednocześnie odniósł siódme zwycięstwo w ostatnich ośmiu edycjach rajdu Finlandii. W ten sposób powiększył przewagę nad Loebem w klasyfikacji kierowców do 13 punktów. Zespół BP-Ford zdobył maksymalną liczbę punktów, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji zespołów fabrycznych i powiększając przewagę o kolejne 12 punktów.

Rajd Finlandii jest najszybszą rundą mistrzostw. Gładkie, równe szutrowe drogi z wieloma szczytami, biegnące w pofalowanym terenie wymagają wielkiej precyzji i odwagi. Średnia prędkość na najszybszym OS-ie rajdu wyniosła 132 km/h. Kierowcy pokonali 23 odcinki o łącznej długości 360,34 km.

Zanim jednak rozpoczęła się na dobre walka pomiędzy dwoma kierowcami teamu BP-Ford, pierwszym liderem rajdu był Chris Atkinson (Subaru). Na pierwszym piątkowym OS-ie na prowadzenie wysunął się Jari-Matti Latvala (Ford). Od OS 3 w walce o zwycięstwo liczyli się już tylko kierowcy zespołu BP-Ford. Na trzecim miejscu rajd ukończył Sebastien Loeb (Citroen). Tuż za podium zameldował się na mecie Chris Atkinson, piąty był Henning Solberg (Ford), a szósty Xevi Pons (Subaru), debiutujący w nowym zespole.

Bardzo dobrze w rajdzie pojechała jedyna polska ekipa. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (na zdjęciach) po przejechaniu 360 kilometrów oesowych stanęli na podium zajmując 3. miejsce w klasyfikacji FIA JRC i zdobywając pierwsze 6 punktów w tej klasyfikacji. To największy do tej pory sukces Michała Kościuszko w Mistrzostwach Świata.