mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczeństwo aut elektrycznych

Bezpieczeństwo aut elektrycznych

Volvo w Detroit jako pierwsze pokazało, jak wygląda samochód elektryczny po poważnej kolizji.

Bezpieczeństwo aut elektrycznych
Jednym z samochodów, wystawionych przez Volvo na NAIAS w Detroit w tym roku jest Volvo C30 Electric w dość nietypowej "konfiguracji" - auto nie ma przodu. W zasadzie ma, ale mocno powyginany, bowiem ten konkretny egzemplarz brał udział w teście zderzeniowym, przeprowadzanym przy prędkości 64 kilometrów na godzinę. - Nasz test pokazuje, że to ważne, aby oddzielić baterie od stref zgniotu takiego elektrycznego auta, ponieważ to sprawi, że jego poziom bezpieczeństwa będzie identyczny z tym, który prezentują konwencjonalne samochody - powiedział szef Volvo Stefan Jacoby.

Kiedy C30 Electric był poddawany crash testowi, jego baterie były w pełni naładowane. To był standardowy test: 40% powierzchni przodu uderzyło w barierę przy prędkości 64 kilometrów na godzinę. - Badanie zakończyło się dokładnie takimi rezultatami, na które liczyliśmy. C30 Electric oferuje identyczny poziom bezpieczeństwa jak C30 z silnikiem spalinowym. I baterie, i kable, które są nieodłącznym elementem układu elektrycznego, zostały nietknięte - potwierdził Jan Ivarsson, menadżer w dziale Safety Strategy & Requirements w Volvo.

Konstrukcja samochodów elektrycznych różni się dość znaczenie od konstrukcji samochodów konwencjonalnych. Duża bateria, zapewniająca 150 kilometrów zasięgu, zabiera więcej przestrzeni niż standardowy zbiornik paliwa. Ponadto auto posiada 400 woltowy układ elektryczny i dużo lżejszy silnik.

W C30 Electric baterie umieszczone są w miejscu po baku paliwa, czyli są wysunięte mocno do tyłu. Wszelkie kable są owinięte specjalnym materiałem, a konstrukcja wokół samej baterii poważnie wzmocniona. Specjalny system wyczuwa, że samochód właśnie brał udział w kolizji i odcina całe zasilanie na 50 milisekund przed wybuchem poduszek powietrznych.

Ten crash test jest tylko jednym z elementów szerokich badań, jakie Volvo prowadzi nad bezpieczeństwem C30 Electric. Oprócz pełnych testów zderzeniowych, razem z bocznymi, używa się także symulacji komputerowych.

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Stany mają swojego Passata

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Jules 2011-03-27

ten model był testowany w normalnych ("życiowych") warunkach więc aż tak bardzo bym sie nie obawiał

kosmoss 2011-03-21

Zgadza się, ale to nie dotyczy przecież tylko aut elektrycznych , to samo może się zdarzyć w samochodzie na benzynę, czy w dieslu.

marko1 2011-01-29

Testy testami a życie nieraz pisze na inny scenariusz.

kosmoss 2011-01-28

Dobra i skuteczna odpowiedź dla kierowców negujących bezpieczeństwo aut z tego typu napędem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.