mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo dzieci

Szkoła Jazdy Renault stawia każdemu kierowcy proste pytanie, które bardzo przydaje się w obecnym okresie roku: - czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku, gdy ma na sobie grubą kurtkę lub kombinezon?

Bezpieczeństwo dzieci
Z badań ministerstwa transportu Wielkiej Brytanii wynika, że od 60 do 80 procent badanych kierowców musiałoby odpowiedzieć na to pytanie negatywnie. - Nieprawidłowo założone pasy bezpieczeństwa nie zapewniają optymalnej ochrony  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Jeśli dziecko ma na sobie np. puchową kurtkę, to w czasie wypadku ulega ona kompresji, co może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. W konsekwencji dziecko może być narażone na groźne obrażenia.

W Polsce w 2009 roku zdarzyło się 5.050 wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W tych zdarzeniach śmierć poniosło 128 z nich, a 5.058 odniosło różnego rodzaju obrażenia. Większość z tych dzieci jechała samochodem (67,5%): wśród nich ofiarami śmiertelnymi było aż 55,8%. - Szczególnie gdy rodzice planują dłuższą podróż, najlepiej zdjąć wierzchnie ubranie dziecka, bezpiecznie umieścić malucha w foteliku, zapiąć pasy i przykryć go np. kocykiem do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury w samochodzie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. To prawda, bo ściśnięcie dziecka pasem często oznacza jego unieruchomienie, co przeradza każdą przejażdżkę w istny koszmar. Należy w tej kwestii pamiętać także o tym, że dziecięce kombinezony zimowe uszyte są najczęściej z wodoodpornych, śliskich tkanin, które dodatkowo sprzyjają wysunięciu się dziecka z fotelika w wypadku nieprawidłowego napięcia pasów.

Możesz sprawdzić, czy w dobry sposób zapinasz dziecko w foteliku. Oto krótki test, dzięki któremu zdasz sobie sprawę z tego, czy robisz to w prawidłowy sposób:

1. Załóż dziecku kurtkę zimową, w której podróżuje na co dzień.
2. Umieść dziecko w foteliku oraz zapnij i dopasuj pasy.
3. Zabierz dziecko z fotelika bez poluzowywania pasów.
4. Zdejmij kurtkę, ponownie umieść dziecko w foteliku i zapnij pasy bez dopasowywania ich długości.
5. Jeżeli pod pasem na wysokości obojczyka dziecka zmieści się więcej palców niż dwa, musisz skrócić  długość pasa bezpieczeństwa lub zrezygnować z przewożenia dziecka w zimowym ubraniu.

Podobne wiadomości:

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Aktualności 2017-04-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna największą inwestycję na terenie Polski. W dolnośląskim Jaworze powstanie fabryka Mercedesa, w której będą powstawać czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Wartość inwestycji to ok. 500 mln euro.