Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Renault przeprowadza ankietę wśród dzieci i nauczycieli

W pierwszym półroczu 2002 roku w ramach drugiej edycji konkursu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” firma Renault przeprowadziła w szkołach podstawowych ankietę „Jak wygląda twoja droga do szkoły?”. Kwestionariusz dla uczniów pozwolił poznać warunki oraz przyzwyczajenia dzieci dotyczące przemieszczania się między domem a szkołą. Formularz dla nauczyciela miał na celu uzupełnienie oceny warunków bezpieczeństwa w pobliżu szkoły. Na ankietę odpowiedziało 9718 dzieci oraz 566 nauczycieli.

Z przeprowadzonego badania wynika, że w 60% dzieci chodzą do szkoły same bez opieki osoby dorosłej i prawie 80% ankietowanych pokonuje tę trasę pieszo. 38% idzie do szkoły z kolegą lub koleżanką, a tylko 36% dzieci jest odprowadzanych przez rodziców lub opiekunów. Średni czas, w którym dziecko dociera do szkoły to 5 do 15 minut. Te 15 minut może mieć decydujący wpływ na jego los.

Kiedy dziecko pozostawione jest na drodze samo sobie edukacja w zakresie BRD wydaje się szczególnie istotna, gdyż wówczas głównie od dziecka zależy, czy będzie umiało ustrzec się przed grożącymi mu niebezpieczeństwami. Jako główną z zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać dzieci podają „przechodzenie przez przejście dla pieszych” (74%) a ci, którzy są odwożeni do szkoły samochodem przez rodziców zwracają uwagę na „zapinanie pasów bezpieczeństwa” (35%). Wśród dzieci, które wypełniły ankiety prawie 30% zna kogoś, kto uległ wypadkowi w drodze do szkoły.

Te 30% odpowiedzi mówi o statystykach, których co roku dostarcza nam policja. Według danych Zarządu Ruchu Drogowego Biura Służby Prewencyjnej Komendy Głównej Policji w 2001 roku miało miejsce 7645 wypadków drogowych z udziałem dzieci do lat 14, śmierć poniosło w nich 236 dzieci, a 8020 odniosło obrażenia ciała. W stosunku do 2000 roku wypadków było mniej o 1115 (o 12,7 %), liczba zabitych spadła o 29 (o 10,9 %), a rannych o 1038 (o 11,5 %). W wypadkach drogowych wśród dzieci i młodzieży w 2001 roku 40% wszystkich ofiar to piesi – wśród nich wypadków było 5326, z tego 169 osób zostało zabitych a 5157 rannych.

Ankiety były częścią pracy, podczas której dzieci przygotowywały swoje propozycje na konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”. Lekcje przygotowawcze miały skłonić uczniów do refleksji nad niebezpieczeństwami związanymi z pokonywaniem drogi między domem a szkołą. Wypełnienie ankiet przez dzieci to nie tylko dane dotyczące warunków bezpieczeństwa w pobliżu szkoły. To także jedno z narzędzi pedagogicznych, które pobudza kreatywność uczniów i zachęca ich do zabierania głosu i przedstawiania swoich opinii. Konkurs jest częścią programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla wszystkich”.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj